ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τα Χανιά

Τα Χανιά πραγματοποίησαν σπουδαία ανατροπή με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ Β’.

Οι Κρητικοί επικράτησαν 2-1 των «κιτρινόμαυρων» εντός έδρας φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και επέστρεψαν στις νίκες μετά 1-0 από την Κηφισιά. Στην αντίπερα όχθη, η Ένωση συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη.

Το σκορ άνοιξε ο Γιούσης στο 49ο λεπτό με πέναλτι και μέχρι το 62’ η ΑΕΚ είχε την κατάσταση στα χέρια της. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Ζίγκα Λάτσι με δεύτερη κίτρινη και τα Χανιά εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημά τους στην τελική ευθεία.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, έχασαν διπλή ευκαιρία στο 77’ με Τριανταφυλλάκο και Κολλά, ενώ εξαργύρωσαν την ανωτερότητά τους τρία λεπτά. Με τον Κολλά να βρίσκει δίχτυα έπειτα από την πάσα του Βαρκά. Δεν έμειναν εκεί τα Χανιά, αφού ο Τριανταφυλλάκος πλάσαρε στο 92’ για το 2-1, στέλνοντας την ομάδα του στην 3η θέση.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Φόμπι(81’ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε(70’ Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος(81’ Βασιλακάκης), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα(58’ Κολλάς)

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπούσης, Σταμούλης, Μουστακόπουλος, Μπάμπης, Γιούσης, Μιτάι, Γερολέμου(68’ Αρβανίτης), Κοσίδης(70’ Χριστόπουλος Ε.)