Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τη Γρανάδα – Έφυγε με το «διπλό» από το Έλτσε η Βαλένθια

Με ανατροπή στο 87΄ το τελικό 2-3 της Γρανάδα επί της Αλαβές, με 0-1 η νίκη της Βαλένθια.

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της La Liga, με την Αλαβές να υποδέχεται την Γρανάδα που μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 στο 57’, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 87’ για το 2-3, ενώ έβαλε τους γηπεδούχους σε περιπέτειες για την παραμονή.

Η Αλαβές είχε την ευκαιρία με τον Χοσελού να χάνει πέναλτι στο 26’. Στο 50’ ο Εσκουντέρο έκανε το 1-0 για την Γρανάδα, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γκονσάλο Εσκαλάντε τρία λεπτά αργότερα, ενώ στο 57’ ο Βαγιέχο έκανε το 2-1 για την Αλαβές. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσαν ο Πουέρτας στο 75’ και ο Σουάρες στο 87’.

Στο δεύτερο παιχνίδι η Έλτσε υποδέχτηκε την Βαλένθια, με τις «νυχτερίδες» να παίρνουν την νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Γκονζάλο Γκουέδες στο 50’. Η Βαλένθια κατάφερε να πετύχει γκολ και στο 7ο λεπτό, ωστόσο το τέρμα του Ούγκο Γκιγιαμόν ακυρώθηκε ως οφσάιτ.