ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σπουδαίο «διπλό» και κορυφή για την Ξάνθη, στο παιχνίδι της ανόδου και ο Εργοτέλης!

Υποβιβάστηκε ο ΟΦΙ, τέσσερις ομάδες για δύο θέσεις στα «Play offs»!

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των «Play offs» ο Εργοτέλης επικράτησε στο κρητικό ντέρμπι με 2-0 επί των Χανίων, ενώ στις άλλες δύο αναμετρήσεις ο Λεβαδειακός επικράτησε με 3-0 του Διαγόρα Ρόδου και η Ξάνθη πήρε σπουδαίο «διπλό» νικώντας 0-2 τον Ιωνικό στη Νίκαια. Στα «Play outs» ο ΟΦΙ γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον Απόλλων Λάρισας και υποβιβάστηκε, ο Καραϊσκάκης «απέδρασε» από τη Δράμα επικρατώντας με 2-4, ενώ στην Πάτρα η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη με 2-1 επί των Τρικάλων!

Πήρε το κρητικό ντέρμπι και «παίζει» ακόμα για άνοδο ο Εργοτέλης!

Στο μοναδικό κρητικό ντέρμπι των «Play offs», ο Εργοτέλης φιλοξένησε τα Χανιά με τις δύο ομάδες να έχουν ως μοναδικό στόχο τη νίκη. Ο Εργοτέλης με νίκη στη σημερινή αναμέτρηση θα έφτανε πολύ κοντά στις δύο πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος με δύο αγωνιστικές να απομένουν πριν το τέλος της διαδικασίας των «Play offs». Τα Χανιά από την άλλη ήθελαν να φύγουν νικητές από το Ηράκλειο για να διατηρήσουν τις ελάχιστες ελπίδες που έχουν για άνοδο στη Super League 1. Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παίρνοντας δίκαια τη νίκη με 2-0. Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των «Play offs» η ομάδα του Ηρακλείου βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή!

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν η μία της άλλης χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Τόσο ο Εργοτέλης, όσο και τα Χανιά δυσκολευόντουσαν να βρουν κενούς χώρους και να φανούν απειλητικοί. Η πρώτη προσπάθεια στον στόχο ήρθε στο 27΄ με τον Μανουσάκη να κάνει το μακρινό σουτ και τον Κουτζαβασίλη να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 33΄ ο Εργοτέλης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπουτσάκη να κάνει το σουτ ανενόχλητος εντός μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει ελάχιστα στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στο 42΄οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σερβιλάκη να εκτελεί το κόρνερ και τον Κόλα βρίσκει δίχτυα για το 1-0 του Εργοτέλη λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματα του με τον Μανουσάκη να «κρεμάει» τον Κουτζαβασίλη για το 2-0 των γηπεδούχων. Στο 77΄ ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρσέλη από τον Κουτζαβασίλη με τον τερματοφύλακα των Χανίων να αποκρούει την προσπάθεια του Κόνραντ από τα ένδεκα βήματα και να κρατάει το 2-0. Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το τελικό σφύριγμα ο Εργοτέλης κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα παίρνοντας μια σημαντική νίκη με 2-0. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα του Ηρακλείου μείωσε τη διαφορά από τη κορυφή στους τρεις βαθμούς και στις επόμενες δύο αγωνιστικές που απομένουν θα παίξει τα… ρέστα του για άνοδο στη Super League 1!

Επιστροφή στις νίκες για τον Λεβαδειακό που παραμένει σε τροχιά μπαράζ!

Ο Λεβαδειακός στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στον αδιάφορο Διαγόρα Ρόδου ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Εργοτέλη την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο γνώριζε πως οι τρεις βαθμοί σήμερα θα ήταν εκ των ων ουκ άνευ μιας και την ίδια ώρα Ξάνθη και Ιωνικός αγωνίζονταν μεταξύ τους στην έδρα του δεύτερου. Ο Λεβαδειακός πήρε μια εύκολη νίκη επικρατώντας με 4-0 του Διαγόρα Ρόδου παραμένοντας στη δεύτερη θέση των «Play offs» βρισκόμενος μόλις έναν βαθμό πίσω από την Ξάνθη, μετά και τη δική της επικράτηση στη Νίκαια!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος καταφέρνοντας να προηγηθεί στην πρώτη τελική του προσπάθεια στον αγώνα με τον Μυτίδη στο 8΄. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπίντση. Ο Λεβαδειακός διπλασίασε τα τέρματα του στο 30΄ με σκόρερ και πάλι τον Μυτίδη μετά από όμορφη σέντρα του Μύγα. Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τον Λεβαδειακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο Στο 61΄ ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι εντός μεγάλης περιοχής του Κωστούλα με τον Θεοχάρη να ευστοχεί και να κάνει το 3-0 για τους γηπεδούχους. Στο 66΄ ο Νίκας είχε ευκαιρία να βάλει και εκείνος το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 88΄ ο Συμελίδης διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 4-0 με εύκολο πλασέ από θέση τετ-α-τετ. Εύκολο μεσημέρι για την ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο που μετά τη δική της νίκη παραμένει στη δεύτερη θέση βρισκόμενη μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ξάνθη!

Σπουδαίo «διπλό» και κορυφή για την Ξάνθη!

Στη μεγαλύτερη αναμέτρηση της αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Ιωνικός υποδέχθηκε τη δεύτερη Ξάνθη στη Νίκαια με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν μόλις δύο βαθμοί. Η νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν μονόδρομος και για τους δύο μιας και η ισοπαλία θα άφηνε μοναδικό ευχαριστημένο τον… Λεβαδειακό ο οποίος παραμόνευε στην τρίτη θέση και σε απόσταση αναπνοής. Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Ξάνθη πήρε την πιο σπουδαία νίκη της χρόνιας επικρατώντας με 0-2 του Ιωνικού στη Νίκαια. Με τη σημερινή της νίκη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πέταξε εκτός «δυάδας» τον Ιωνικό παίρνοντας τη θέση του στην κορυφή των «Play offs»!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ιωνικός ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας ψηλά την αντίπαλο του. Όσο περνούσε ο χρόνος η Ξάνθη κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο 24΄ με τον Βέρκερ να κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους μετά από σέντρα του Τάτου. Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα αλλά η Ξάνθη αποσόβησε οποιαδήποτε προσπάθεια των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός απείλησε μόλις στο 50΄ με τον Παπαγεωργίου να υποχρεώνει τον Ίτσο σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στο 54΄ η Ξάνθη έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-2 με τον Παπάζογλου να κάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου. Στο 70΄ ο Παπάζογλου αυτή τη φορά δεν αστόχησε και με δική του κεφαλιά η Ξάνθη πήρε σημαντικό προβάδισμα προηγούμενη με 0-2 στη Νίκαια! Στα επόμενα λεπτά του αγώνα του αγώνα οι διακοπές ήταν πολλές καθώς υπήρξαν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και.. κοκορομαχίες με τον διαιτητή της αναμέτρησης να έχει αρκετή δουλειά. Παρά την πίεση των γηπεδούχων η Ξάνθη άντεξε και πανηγύρισε την πιο σπουδαία νίκη της σεζόν, μια νίκη που την έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των «Play offs»!

Ήττα στη Λάρισα και υποβιβασμός για τον ΟΦΙ!

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τα Τρίκαλα, ο ΟΦΙ σήμερα έπαιζε το τελευταίο του… χαρτί στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία. Απέναντι στον Απόλλων Λάρισας το έργο για την κρητική ομάδα δε θα ήταν καθόλου εύκολο μιας και η ομάδα της Λάρισας δεν είχε εξασφαλίσει την παραμονή ακόμα. Ο ΟΦΙ δεν τα κατάφερε στη Λάρισα και γνώρισε την πιο «πικρή» ήττα της χρονιάς, μια ήττα που τον υποβιβάζει από τη Super League 2!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλων Λάρισας ήταν ανώτερος και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 6΄ με τον Σέχου να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντα Κάμπο. Ο ΟΦΙ στη συνέχεια προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του ώστε να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δίχως όμως να καταφέρει κάτι αξιόλογο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ ήξερε ότι πρέπει να ανατρέψει το σκορ για να διατηρήσει τις ήδη λιγοστές ελπίδες του για παραμονή. Η ομάδα του Τίμου Καβακά πίεσε την αντίπαλο της δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα αλλά δεν κατάφερε τίποτα στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 61΄ οι ισορροπίες άλλαξαν με τον Απόλλων Λάρισας να μένει με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Μόρα. Μετά την αποβολή, όπως ήταν λογικό, ο ΟΦΙ αύξησε την πίεση του και ο Απόλλων Λάρισας περιορίστηκε ακόμα περισσότερο στα αμυντικά του καθήκοντα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση μένοντας μάλιστα και ο ίδιος με δέκα παίκτες στο 87΄ μετά την αποβολή του Κούστα. Δεν τα κατάφερε η ομάδα της Ιεράπετρας που μετά την ήττα στη Λάρισα υποβιβάστηκε από τη Super League 2!

Καταιγιστικό τελευταίο δεκάλεπτο και νίκη για τον Καραϊσκάκη στη Δράμα!

Η πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής ήταν εκείνη που διεξήχθη στη Δράμα! Δόξα Δράμας και Καραϊσκάκης έδιναν ίσως τη σημαντικότερη μάχη με στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος η Δόξα Δράμας έδειχνε να θέλει περισσότερο τη νίκη από τον αντίπαλο της. Στο 23΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαμπανίδη να νικάει τον Χουάντερσον. Παρά την καλύτερη εικόνα της Δόξας στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ παρέμεινε στο 1-0 μέχρι την ανάπαυλα, με τον Καραϊσκάκη να ψάχνει την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δίχως επιτυχία. Σε μια αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να επικρατήσει στη Δράμα με 2-4 εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό του τελευταίο δεκάλεπτο στον αγώνα. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Άρτας αύξησε το ενδιαφέρον για τις επόμενες δύο αγωνιστικές που απομένουν!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης ήταν αναγκασμένος να κυνηγήσει το γκολ που θα έφερνε το ματς σε ισορροπία. Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν αναγκασμένη να ανεβάσει ψηλά τις γραμμές της, παίρνοντας ένα ρίσκο το οποίο της βγήκε μιας και στο 60΄ ο Ναζίμ έδωσε τη λύση για την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ του Ναζίμ όμως δεν κράτησε για πολύ την αναμέτρηση στο 1-1 μιας και ένδεκα λεπτά αργότερα η Δόξα Δράμας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Πινδώνη να κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους οι οποίοι βρίσκονταν πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη. Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν παράσταση ενός ρόλου με τον Καραϊσκάκη να κάνει θαύματα εντός αγωνιστικού χώρου. Πιο συγκεκριμένα, στο 80΄ ο Μπρέμπο έκανε το 2-2 για του φιλοξενούμενους, ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή με τον Βακενβάι να βάζει μπροστά στο σκορ με 2-3 τους Αρτινούς, ενώ στο 84΄ ο Καραϊσκάκης απέκτησε και… μαξιλαράκι ασφαλείας κάνοντας το 2-4 με εκτελεστή τον Δούμτσιο. Σπουδαία ανατροπή για τους φιλοξενούμενους με την οποία φτάνουν σε απόσταση… αναπνοής από τον σημερινό τους αντίπαλο βρισκόμενοι μόλις έναν βαθμό μακριά του!

Μπήκαν σε… περιπέτειες τα Τρίκαλα!

Στην Πάτρα η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τα Τρίκαλα σε μία αναμέτρηση που το ενδιαφέρον ήταν μονόπλευρο. Μετά τους Πατρινούς που εξασφάλισαν την παραμονή στην κατηγορία την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν τα Τρίκαλα που με νίκη σήμερα θα έδιναν ραντεβού για του χρόνου στα σαλόνια της Super League 2. Κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη ποτέ με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την ήττα με 2-1 γεγονός που τους βάζει σε… περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία, μετά και την επικράτηση του Καραϊσκάκη στη Δράμα!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί καταφέρνοντας με τον Παπαδόπουλο στο 13΄ να ανοίξουν το σκορ. Επτά λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπάτροβιτς. Άκρως αποτελεσματική στη συγκεκριμένη αναμέτρηση η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου. Στη συνέχεια τα Τρίκαλα κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και βρήκαν αντίδραση πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου μειώνοντας σε 2-1 στο 35΄ με τον Σταματή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ραγδαία γεγονός που βόλευε την Παναχαϊκή η οποία προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο μοναδικό σημείο του αγώνα που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απειλήσουν την εστία της Παναχαϊκής ήταν στο 93΄ με το σουτ του Σταματή να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Κολοβούρη. Μετά και την ήττα στην Πάτρα, σε συνδυασμό με την επικράτηση του Καραϊσκάκη στη Δράμα, τα Τρίκαλα μπήκαν σε μπελάδες όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία καθότι, πλέον, βρίσκονται μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη!