Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου της Βουδαπέστης, στα 100 μέτρα πεταλούδα, πανηγυρίζει η Άννα Ντουντουνάκη!
Έναν χρόνο μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στην ίδια πισίνα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, αγωνίστηκε στην 4η προκριματική σειρά και έκανε χρόνο 59:13, τερματίζοντας 5η και στο σύνολο 14η. Προκρίθηκε, έτσι, στις 16 καλύτερες του κόσμου και το απόγευμα θα διεκδικήσει μια θέση στον τελικό. Σίγουρα, πάντως, θα χρειαστεί -και μπορεί να κάνει- καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά…
Από εκεί και πέρα, ο Δημήτρης Μάρκος έκανε ποδαρικό για τα ελληνικά χρώματα στα 400μ. ελεύθερο. Αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά, αλλά δεν κατάφερε να μπει στον τελικό, κάτι, άλλωστε, εξαιρετικά δύσκολο. Ο 20χρονος που έκανε ντεμπούτο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, τερμάτισε 4ος στη σειρά του σε χρόνο 3:49.93, πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (3:49.22), που τον έφερε στο σύνολο στη 17η θέση. Ντεμπούτο σε Παγκόσμιο έκανε και ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος αγωνίστηκε στα προκριματικά των 50 μέτρων πεταλούδας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η μεγάλη έκπληξη έγινε με τον αποκλεισμό του «χρυσού» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο, Αυστραλού Μακ Χόρτον, ο οποίος έμεινε στο σύνολο 9ος με 3:46.57, δέκα εκατοστά πίσω από τον Ιταλό Ντε Τούλιο (3:46.47), που πήρε το τελευταίο εισιτήριο.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 20 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic