Στα κίτρινα το θρίλερ της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη 77-76 απέναντι στον ΠΑΟΚ

Απίστευτη νίκη του Άρη στο «Nick Galis Hall» με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ σε μία αναμέτρηση αντάξια της ιστορίας των δυο τους την δεκαετία του ’80 και του ’90. Οι δύο ομάδες παρέθεσαν στο παρκέ όλο το πάθος τους, όμως οι δύο βολές του Κάουαν με δευτερόλεπτα να απομένουν, διαμόρφωσαν το 77-76.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Άντονι Κάουαν που σκόραρε 18 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Όμηρο Νεντζήπογλου των 16 πόντων, βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα τους προς την νίκη.

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε στα χέρια του αναμέτρηση, αλλά στο τέλος κόλλησε καθώς σκόραρε μόλις 12 πόντους και σε συνδυασμό με τα πολλαπλά φάουλ , αφού εμφάνιση Νταβίντ ΝτιΛέο που σκόραρε 15 πόντους δεν αξιοποιήθηκε.

Εξ αρχής διαφαινόταν ότι υπήρχε πολύ αγωνιστική ένταση και ο κόσμος που γέμισε το «Nick Galis Hall» παρότρυνε τους αθλητές να πιάσουν το μέγιστο της απόδοσής τους. Με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει την αναμέτρηση μέχρι τα τελευταία λεπτά, με πρωταγωνιστή τον ΝτιΛέο από την περιφέρεια… αν και ο Άρης σταδιακά μείωσε την διαφορά και με τον Κέλι έκλεισε την περίοδο μπροστά με 22-21.

Στην δεύτερη περίοδο η ένταση έμεινε αναλλοίωτη, με το σκορ να αλλάζει κάτοχο συνεχώς και με τον Νετζήπογλου να πηγαίνει μπρος ολοταχώς για μία σπουδαία αγωνιστική παρουσία. Αν και ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά και έκλεισε στο 39-36.

Στην επανέναρξη η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέβαλλε τον ρυθμό της και με σπουδαία σουτ και άμυνα στην ρακέτα, κατόρθωσε να αποκτήσει διψήφια διαφορά. Και με αποτέλεσμα να προηγείται με 64-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μύρισε εμπόλεμη κατάσταση το παρκέ, με τους παίκτες να παλεύουν για κάθε φάση. Αναμέτρηση αντάξια των ονομάτων, ιδρώτας και αίμα με τους δύο προπονητές να λειτουργούν ως στρατηγοί και να οργανώνουν το πεδίο. Ο Λοβ με κρύο αίμα πήγε στις βολές, ευστοχώντας και στις δύο … με τον Γκριν να αστοχεί στο τρίποντο που θα έδινε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76