GRAND SLAM

Σταθερή και σοβαρή Pliskova πέρασε στον τελικό του Wimbledon

H Karolina Pliskova θα έχει μια ευκαιρία για να διεκδικήσει τον πρώτο της Grand Slam τίτλο

Η Karolina Pliskova πήρε μια τεράστια νίκη και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στη No.2 του ταμπλό και φαβορί της αναμέτρησης, Aryna Sabalenka, με 5-7, 6-4, 6-4, στον δεύτερο ημιτελικό του Wimbledon.

Η 29χρονη Τσέχα, Νο.8 στο ταμπλό και Νο.13 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε μ’ αυτόν τον τρόπο το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου, όπου θα αντιμετωπίσει την κορυφαία παίκτρια του κόσμου για τα δυο τελευταία χρόνια, Ashleigh Barty.

Η Pliskova ήταν φανταστική από τη γραμμή του σερβίς και είχε 14 άσους, 32 winners με μόνο 17 αβίαστα λάθη. Πολύ καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από το σερβίς ήταν και η Sabalenka, που έφτασε τους 18 άσους και τους 38 winners, με 20 αβίαστα λάθη.

Και στο 1ο σετ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο court η Pliskova, η οποία έχασε μόνο 5 πόντους από τη γραμμή του σερβίς στα πρώτα 5 service games της. Αντίθετα, η Sabalenka είχε χρειαστεί να σβήσει από 2 break points σε 5ο και 7ο game, ενώ στο 11ο game επέστρεψε από το 0-40 και έσωσε ακόμα 4 break points!

Κανένα break δεν έγινε στα πρώτα 11 games και μάλιστα η Sabalenka είχε το προβάδισμα με 6-5, έχοντας σώσει 8/8 break points της Τσέχας. Την υποχρέωσε να σερβίρει για την παραμονή της στο σετ και εκεί η Pliskova έκανε το μοναδικό κακό service game της σε ολόκληρο τον ημιτελικό, καθώς βρέθηκε για πρώτη και μοναδική φορά αντιμέτωπη με break point και έκανε διπλό λάθος.

Το κρεσέντο όμως της άλλοτε Νο.1 παίκτριας στην κατάταξης από τη γραμμή του σερβίς συνεχίστηκε. Δεν απειλήθηκε με break point στα δυο επόμενα σετ και “έσπασε” από μια φορά στο καθένα το σερβίς της Sabalenka, στο 5ο game του 2ου σετ (3-2) και στο 1ο game του 3ου σετ (1-0).

Δεν ένιωσε καμία πίεση, ούτε όταν πλησίασε στη γραμμή του τερματισμού η Τσέχα, η οποία έχασε 6 πόντους πίσω από το σερβίς της στο 2ο σετ (20/26) και 5 στο 3ο (20/25). Συνολικά στον αγώνα, κέρδισε το 78% των πόντων της στα πρώτα σερβίς (42/54) και το 69% στα δεύτερα (20/29)!