ΔΙΕΘΝΗ

Στην κορυφή η απόλυτη Νορβηγία με Χάαλαντ

Η Σερβία νίκησε στο Βελιγράδι 4-1 τη Σλοβενία

Η Νορβηγία με δύο γκολ του Ερλινγκ Χάαλαντ νίκησε 2-1 στη Στοκχόλμη τη Σουηδία για τη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League και έκανε το απόλυτο στο γκρουπ, ανεβαίνοντας μόνη της στην πρώτη θέση. Με τον Αντριγια Ζίβκοβιτς να δίνει ασίστ, η Σερβία νίκησε στο Βελιγράδι 4-1 τη Σλοβενία.

Σερβία-Σλοβενία 4-1

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και, αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες, στο 14’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε τη σέντρα και ο Μίτροβιτς ο 1-0 μέσα από την περιοχή. Οι Σλοβένοι απάντησαν άμεσα στο 30’, όταν ο Στογιάνοβιτς δέχτηκε την μπαλιά του Σέσκο και ισοφάρισε. Οι «πλάβι» έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Σέρβοι μπήκαν ξανά δυνατά και στο 56’ ο Τάντιτς έδωσε ωραία στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Στο 85’, ο Ζίβκοβιτς έδωσε ασίστ στον Γιόβιτς κα αυτός έκανε το 3-1. Στο 92’, ο Ράντονιτς πήρε την μπαλιά από τον Τάντις και έκανε το 4-1.

Σουηδία-Νορβηγία 1-2
Οι Νορβηγοί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν ευκαιρίες με τον Ελιουνούσι για να σκοράρουν και οι προσπάθειες τους δικαιώθηκαν στο 20΄, όταν ο Χάαλαντ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο Φόσμπεργκ στο 44’ έχασε την τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Σουηδοί άρχισαν να πιέζουν στην αρχή της επανάληψης, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση στα καρέ του Θόρσμπι. Έτσι, μετά την ευκαιρία του Κουλουσέφσκι στο 66’, στο 69’ ο Σόρλοτ έβγαλε στον Χάαλαντ και αυτός έκανε το 0-2. Οι Νορβηγοί έχασαν ευκαιρίες με τον Θόρστβεντ για το 0-3. Έτσι, στο 92’ο Κουλουσέφσκι συνδυάστηκε με τον Ελάνγκα και ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 1-2. Στο 93΄, ο Σβάμπεργκ έχασε ευκαιρία για το 2-2.