Στο 90’+3′, η Σεβίλλη πήρε το τρίποντο στη Μαδρίτη

Τρίτο γκολ για τον Λαμέλα σε δύο αγωνιστικές και 2/2 για την ομάδα του Λοπετέγι

Σε απόλυτο πρωταγωνιστή της Σεβίλλης στο ξεκίνημα της La Liga εξελίσσεται ο Έρικ Λαμέλα! Ο νεαποκτηθείς άσος των Ανδαλουσιανών -με τέρμα του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων– ήταν εκείνος που χάρισε τη νίκη (0-1) στην ομάδα του στην έδρα της Χετάφε τη Δευτέρα (23/8)!

Με τον 29χρονο εξτρέμ να δίνει συνέχεια στο εξαιρετικό του ντεμπούτο με δύο γκολ κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο (3-0, 15/8) και τους Σεβιγιάνους να κάνουν το 2/2, ισοβαθμώντας στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι -οι οποίοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα- έμειναν χωρίς βαθμό, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Να σημειωθεί ότι ο Λαμέλα είχε περάσει ως αλλαγή στο 46′ (όπως και με τη Ράγιο), ενώ στη φάση του γκολ προηγήθηκε δοκάρι του, επίσης νεαποκτηθέντα για τη Σεβίλλη, Ράφα Μιρ.