BASKETLEAGUE

Στο ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου, η ΑΕΚ Betsson BC κέρδισε 86-95 στην Καρδίτσα

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Τζάστιν Τίλμαν και Γιάννης Κουζέλογλου

Πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση και… σφυγμό μετά από καιρό, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 95-86 της Καρδίτσας στο «Γιάννης Μπουρούσης» για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το πάνω χέρι στο σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και στο +17 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-9, βάζοντας παράλληλα τέλος σε ένα σερί τριών διαδοχικών ηττών.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Τζάστιν Τίλμαν και Γιάννης Κουζέλογλου με 20 πόντους ο κάθε ένας, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν ακόμα και οι ΜακΡέι (13π., 6ρ.) και Νάιτ (14π., 5ρ., 3ασ.).

Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είδε το σερί των τεσσάρων διαδοχικών νικών της να διακόπτεται, έπεσε στο 5-11, με τους Δίπλαρο (15π.) και Γουάιτ (14π.) να ξεχωρίζουν σε απόδοση.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, βγάζοντας ενέργεια και βρίσκοντας λύσεις και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τον Τζάστιν Τίλμαν να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια και να πετυχαίνει έξι μαζεμένους πόντους, η «Ένωση» προηγήθηκε με 9-4 στο 4’, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, το τρίποντο του Μπράντον Νάιτ έκανε το σκορ 12-4. Μετά το νωθρό της ξεκίνημα, η Καρδίτσα άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και με οκτώ πόντους δια χειρός Αβδάλα και Μακ μείωσε σε 18-14 στο 7’. Μέσω της καλής της άμυνας και του γρήγορου τρανζίσιον όμως, η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 για το 26-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν τις υψηλές τους πτήσεις, εκτοξεύοντας τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Νετζήπογλου και Χόλινς, η «Ένωση» πήγε στο +17 (19-36) στο 13’, διατηρώντας τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 18’, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Τίλμαν (14 πόντους στο ημίχρονο), αλλά και τις σημαντικές βοήθειες του ΜακΡέι.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα πήγαινε με σημαντικό προβάδισμα στην ανάπαυλα, η Καρδίτσα με μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τελευταίο διάστημα της περιόδου, κατάφερε μέσω της άμυνάς της να τρέξει ένα γρήγορο σερί 11-0, κλείνοντας το ημίχρονο πίσω με 47-52.

Μάλιστα, στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Καρδίτσα κατέβασε ακόμα και στους 3 τη διαφορά (51-54), προτού οι ΜακΡέι και Κουζέλογλου βρουν σκορ και στείλουν την ΑΕΚ στο +9 (51-60) στο 23′. Στη συνέχεια ωστόσο, η ομάδα όμως του Νίκου Παπανικολόπουλου αντέδρασε για ακόμα μία φορά και με πρωταγωνιστή τον ΜακΚάλουμ που πέτυχε 7 σερί πόντους, μείωσε εκ νέου στους 4 (60-64) στο 26′. Οι Μπράντον Νάιτ και Κουζέλογλου όμως είχε τις απαντήσεις για την «Ένωση» και με 5 πόντους ο κάθε ένας, η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο μπροστά με 75-62.

Στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Καρδίτσα προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως πήγε αρκετές φορές στην γραμμή των βολών στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να μειώσει στους 8 για το 77-69 στο 32′. Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ μπήκε και εκείνη στο bonus των βολών, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στο +12 (84-72). Ο Δίπλαρος όμως δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ και με ένα γκολ-φάουλ, αλλά και ένα τρίποντο, κατέβασε τη διαφορά στο 87-80 στο 35′.

Αυτή ωστόσο ήταν και η τελευταία «αντεπίθεση» των γηπεδούχων, αφού η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνά της στο τελευταίο πεντάλεπτο και με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση, έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 47-52, 62-75, 86-95