EUROPA LEAGUE

Στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της η Βιγιαρεάλ

Πέμπτος τελικός στη διοργάνωση για τον Ουνάι Έμερι

Το «κίτρινο υποβρύχιο» απέσπασε το 0-0 στο «Emirates» από την Άρσεναλ και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League στο Γκντανσκ της Πολωνίας, εκεί όπου στις 26 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Πέμπτος τελικός στη διοργάνωση για τον «Mr.Europa League» Ουνάι Έμερι, ο οποίος φιλοδοξεί να γράψει ιστορία ως ο πρώτος προπονητής με 4 τίτλους Κυπέλλου UEFA/Europa League.

Οι Ισπανοί πήραν παράλληλα άτυπη ρεβάνς για τον άδοξο αποκλεισμό από τους «κανονιέρηδες» το 2006 στα ημιτελικά του Champions League, ενώ έμειναν αήττητοι στη φετινή διοργάνωση με 12 νίκες και 32 ισοπαλίες.

Από την άλλη η Άρσεναλ έχασε με τον αποκλεισμό της τη μόνη ουσιαστικά ελπίδα που της είχε απομείνει για έξοδο στην Ευρώπη τη νέα σεζόν και κατά πάσα πιθανότητα θα απουσιάσει από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια.

Στο «Emirates», η Βιγιαρεάλ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, όντας άριστα στημένη από τον Έμερι, και δεν ένιωσε σε κανένα σημείο ασφυκτική πίεση από την Άρσεναλ, παρά το γεγονός ότι οι Λονδρέζοι είχαν δύο δοκάρια με τον Ομπαμεγιάνγκ, στο 26’ και στο 79’. Έτσι έφτασαν σε ένα σχετικό εύκολο 0-0, το οποίο σε συνδυασμό με το υπέρ τους 2-1 του πρώτου ημιτελικού τους οδήγησε στον τελικό.

Η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε γρήγορα το δυναμικό ξεκίνημα της Άρσεναλ στο ματς και είχε μάλιστα την πρώτη καλή στιγμή, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τσουκουέζε στο 5’, που έδιωξε σε κόρνερ ο Λένο.

Μέχρι το 23ο λεπτό δεν υπήρξε κάποια σημαντική στιγμή για καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίες έπαιζαν αρκετά επιφυλακτικά. Η Άρσεναλ, που ήταν αυτή που χρειαζόταν γκολ, φάνηκε ότι δεν θα βιαζόταν να το πετύχει, ούτε θα έπαιζε φουλ επιθετικά.

Έπειτα από μια απειλητική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο στο 23′, ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τους «κανονιέρηδες» στο 26′ με δοκάρι του Ομπαμεγιάνγκ: ο Γκαμπονέζος έκανε το σουτ με το εξωτερικό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε χαμηλά στο δεξί δοκάρι και βγήκε άουτ.

Στο 30ο λεπτό ο Έμερι είδε τον σημαντικό για την ομάδα του Τσουκοέζε να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω θλάσης, με τον Πίνο να περνάει στη θέση του. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή, αλλά αυτή ήταν ανούσια, αφού η μοναδική επικίνδυνη στιγμή για την εστία των Ισπανών ήρθε στο 39’ από λάθος του Ρούλι, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ωστόσο εντέλει την πρόλαβε πριν τη γραμμή του τέρματος. Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε τις αντιπάλους ισόπαλες 0-0.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (49’), ο Σμιθ-Ρόου έχασε σπουδαία ευκαιρία να βάλει την Άρσεναλ μπροστά στο σκορ, όταν το πλασέ του κατέληξε άουτ, με τον Ρούλι που είχε κάνει αποτυχημένη έξοδο να βρίσκεται στο χορτάρι.

Η Βιγιαρεάλ απείλησε στο 53′ με τον Μορένο να είναι ο αποδέκτης της αντεπίθεσης, αλλά να σουτάρει χωρίς δύναμη για να μπλοκάρει ο Λένο.

Η Άρσεναλ εξακολουθούσε όχι μόνο να μην είναι απειλητική για την άμυνα των Ισπανών, αλλά και να πάιζει σαν να μην ήταν εκείνη που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Οι πιο απειλητικές στιγμές της μέχρι το 75’ ήρθαν μάλιστα από αμυντικό, τον Χόλνινγκ, ο οποίος με δύο κεφαλιές στο 72’ και στο 74’ έκανε τον Ρούλι να ανησυχήσει.

Ωστόσο λίγο αργότερα (79’) ο Ομπαμεγιάνγκ είχε δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι, όταν νίκησε στον αέρα το αμυντικό δίδυμο της Βιγιαρεάλ και πήρε την κεφαλιά, η οποία όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, αφού ακούμπησε την μπάλα και ο Ρούλι.

Ο Αρτέτα επιστράτευσε στο 80’ τους Λακαζέτ και Γουίλιαν και η Άρσεναλ άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο δεν έκανε τη μεγάλη ευκαιρία για να βάλει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στον τελικό.

Άρσεναλ: Λένο, Χόλντιγκ, Μάρι, Τιέρνι (80’ Γουίλιαν), Μπεγιερίν (90+1’ Ενκετια), Σμιθ – Ρόου, Πάρτεϊ, Σακά, Πεπέ, Έντεγκαρντ (66’ Μαρτινέλι), Ομπαμεγιάνγκ (90’ Λακαζέτ)
Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα (90+1’ Μορένο), Παρέχο, Κοκελέν, Τρινκέρος, Ζεράρ Μορένο, Τσουκουέζε (30’ Πίνο, 90+1’ Γκόμεθ), Αλκάθερ (72’ Μπάκα)