GRAND SLAM

Στον τελικό του Australian Open o Nadal

Επιβλήθηκε του Matteo Berrettini με 6-3, 6-2, 3-6, 6-3

Ο 35χρονος Ισπανός, ο οποίος επέστρεψε με αρκετές αμφιβολίες, έναν πολύμηνο και δύσκολο τραυματισμό στο πόδι, αλλά και τη νόσηση με κορωνοϊό στο τέλος του Δεκεμβρίου, παρέμεινε και σήμερα αήττητος στην Αυστραλία για φέτος, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Australian Open.

Σε 2 ώρες και 55 λεπτά, επιβλήθηκε του Matteo Berrettini με 6-3, 6-2, 3-6, 6-3 και έφτασε τις 9 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή σεζόν!

Προκρίθηκε για 29η φορά σε τελικό Grand Slam διοργάνωσης, 6η στο Australian Open, όπου κέρδισε την πρώτη φορά που έπαιξε στον τελικό το 2009, όμως έκτοτε έχασε 4 τελικούς, το 2012 (Novak Djokovic), το 2014 (Stan Wawrinka), το 2017 (Roger Federer) και το 2019 (Djokovic). Θα έχει μια ακόμα ευκαιρία για να κατακτήσει για 2η φορά το αυστραλιανό Grand Slam και να έχει τουλάχιστον δυο τίτλους από όλα τα majors, κάτι που μόνο ο Djokovic έχει καταφέρει, όταν κέρδισε πέρσι για 2η φορά το Roland Garros.

Ο Nadal έκανε ένα ακόμα φανταστικό ματς στη Rod Laver Arena, τελειώνοντας τον αγώνα με 28 winners και 19 αβίαστα λάθη. Έχασε μόνο μια φορά το σερβίς του σε ολόκληρο το παιχνίδι και αξιοποίησε τις 4 από τις 8 ευκαιρίες που είχε για break.

Ο αγώνας έγινε με κλειστή την οροφή, κάτι που δεν επηρέασε καθόλου τον Rafa, που άνοιξε τον ημιτελικό με ένα break και προηγήθηκε με 3-0. Ο Berrettini έγινε απειλητικός μόνο στο 9ο game, χωρίς όμως να φτάσει σε break point και ο Rafa έκλεισε το σετ στο 4ο set point του για το 6-3.

Ακόμα καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Rafa στο 2ο σετ, κάνοντας δυο απανωτά break στο σερβίς του Ιταλού, για να προηγηθεί με 4-0. Ούτε σε αυτό το σετ αντιμετώπισε break points o Ισπανός, που έκλεισε το σετ στα 8 games.

Ο Berrettini έκανε την αντεπίθεσή του και από τα μέσα του 3ου σετ κι έπειτα ξεκίνησε ένα τρομερό σερί στο σερβίς του, κάνοντας παράλληλα και το μοναδικό του break στον ημιτελικό, για να προηγηθεί με 5-3 στο 3ο σετ. Με love service game έκλεισε το σετ στο 9ο game και μείωσε σε 2-1.

Έφτασε τους 22 κερδισμένους πόντους στη σειρά από τη γραμμή του σερβίς ο 25χρονος Ιταλός, που έφτασε τα 5 διαδοχικά love service games, όταν ισοφάρισε σε 3-3 στο 4ο σετ. Έγινε απειλητικός στο 7ο game, αλλά ο πολύ έμπειρος Nadal κράτησε το σερβίς του από το 3-3, 15-30, πέρασε μπροστά με 4-3 και στο 8ο game δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες του για break μετά από αρκετή ώρα. Αξιοποίησε τη δεύτερη, έκανε το 5-3 και σέρβιρε επιτυχώς για τη μεγάλη πρόκριση.

O Nadal βελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή σεζόν σε 9-0 νίκες, έφτασε παράλληλα τις 75 νίκες στο Australian Open (75-16), τις 297 σε Grand Slam διοργανώσεις (297-41), τις 500 σε hard court διοργανώσεις (500-140) και τις 1.037 νίκες καριέρας στο tour (1.037-209).

Την Κυριακή θα έχει τη δυνατότητα να φτάσει πρώτος τους 21 Grand Slam τίτλους και για 1η φορά στην ιστορία να είναι ο μόνος παίκτης με τους περισσότερους major τίτλους.

Ο τελευταίος του αντίπαλος θα βγει από τον δεύτερο ημιτελικό (10:30GR, Eurosport 1), μεταξύ του Daniil Medvedev και του Στέφανου Τσιτσιπά.