ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Συμπλήρωσε ένα μήνα δίχως νίκη ο Εργοτέλης !

Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού ο Ιωνικός

Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας, σημαντικές νίκες πήραν Λεβαδειακός και Ιωνικός που επικράτησαν με 3-0 και 0-3 επί των Παναχαϊκή και Καραϊσκάκη αντίστοιχα. Ο Απόλλων Λάρισας πήρε εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Δόξα Δράμας με 0-1, ενώ Τρίκαλα και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 αποτέλεσμα που αφήνει δυσαρεστημένη την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ!

Συμπλήρωσε ένα μήνα δίχως νίκη ο Εργοτέλης!

Στη Ρόδο η αναμέτρηση μεταξύ του Διαγόρα με τον Εργοτέλη ήταν πολύ σημαντική και για τις δύο ομάδες καθώς όποιος έφευγε νικητής από το Δημοτικό Στάδιο «Διαγόρας» θα έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο του στα «Play offs». Τόσο η ομάδα της Ρόδου, όσο και οι Κρητικοί βρίσκονταν σε καθοδική πορεία μετρώντας μόνο αποτυχίες τις τελευταίες αγωνιστικές. Αποτυχίες οι οποίες «έριξαν» τις δύο ομάδες στην 6η και 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα αντίστοιχα. Ο Εργοτέλης για έναν ακόμη αγώνα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη μένοντας στο 1-1 με τον Διαγόρα Ρόδου παρά το γεγονός πως βρισκόταν με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο για περίπου σαράντα λεπτά! Με αυτό το αποτέλεσμα οι Ηρακλειώτες συμπλήρωσαν ένα μήνα δίχως νίκη γεγονός που τους έχει φέρει στην 5η θέση μόλις 4 βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στα «Play out»!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης πατούσε καλύτερα στο γήπεδο καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 13΄ με τον Μανουσάκη να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και να κάνει το 0-1 για τους Ηρακλειώτες. Μεγάλη η ευθύνη του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Τσέλιου, στη συγκεκριμένη φάση! Ο Σάκης Θεοδωσιάδης δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την ομάδα του στο πρώτο μέρος καθώς δυσκολευόταν να απειλήσει τον αντίπαλο της, αλλά δεχόταν και πολύ εύκολα φάσεις στις οποίες ο Εργοτέλης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Διαγόρας Ρόδου κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 53΄ με τον νεοεισελθών Κονέ να χρίζεται σκόρερ μετά από κεφαλιά πάσα του Κάκκου. Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ τους οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες με τον Κωστούλα να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για επικίνδυνο παιχνίδι. Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το τελικό σφύριγμα ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που πίεσε μιας και είχε το πλεονέκτημα βρισκόμενος με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο, ενώ ο Διαγόρας Ρόδου περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα προσπαθώντας να χτυπήσει στους κενούς χώρους. Τελικά καμία από τις δύο ομάδες δε «χαμογέλασε» με το τελικό 1-1 να αφήνει περισσότερο δυσαρεστημένο τον Εργοτέλη. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ηρακλείου συμπλήρωσε ένα μήνα δίχως νίκη στη Super League 2 και πλέον κινδυνεύει για τα καλά να χάσει τη θέση της στα «Play offs» της Super League 2!

Ένα βήμα πιο κοντά στα «Play offs» τα Χανιά!

Στο κρητικό ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΟΦΙ υποδέχτηκε τα Χανιά στην Ιεράπετρα με τις δύο ομάδες να χρειάζονται τους τρεις βαθμούς για διαφορετικούς λόγους. Ο ΟΦΙ που ήταν ισόβαθμος με τον Καραϊσκάκη στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος, ήθελε μία νίκη σήμερα ώστε να αφήσει πίσω του την ομάδα της Άρτας. Τα Χανιά από την άλλη «τρέχουν» ένα αήττητο σερί επτά αγωνιστικών το οποίο τους έχει επιτρέψει την είσοδο τους στα «Play offs» και με νίκη σήμερα θα έκαναν το αποφασιστικότερο βήμα για την παραμονή τους στην πρώτη «εξάδα» του πρωταθλήματος. Το σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και επικράτησε δίκαια του ΟΦΙ με 0-1 Πλέον οι Χανιώτες βρίσκονται πιο κοντά από ποτέ στην είσοδο τους στα «Play offs», γεγονός που πριν ένα μήνα έμοιαζε απίθανο!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα Χανιά ευτύχησαν να προηγηθούν στο 16΄ με τον Νίκολιτς να ολοκληρώνει μια υποδειγματική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους πλασάροντας σωστά τον Αθανασόπουλο για το 0-1 της ομάδας του. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν σχετικά εύκολα το μηδέν παρά την προσπάθεια του ΟΦΙ να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, αποτέλεσμα που θα του έδινε έναν σημαντικό βαθμό μιας και την ίδια ώρα ο Καραϊσκάκης γνώριζε την ήττα από τον Ιωνικό στην Άρτα. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, η ομάδα των Χανίων εμφανίστηκε συγκεντρωμένη μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο της να φανεί απειλητικός. Σημαντική νίκη για τα Χανιά με την οποία φτάνουν πολύ κοντά στην είσοδο τους στα «Play offs» με την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου να μην έχει δεχτεί ακόμα γκολ στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος!

Μεστή εμφάνιση και επικράτηση του Λεβαδειακού επί της Παναχαϊκής!

Είναι δεδομένο πως ο Λεβαδειακός θα πιέσει τον Ιωνικό μέχρι το τέλος για την «εκθρόνιση» του από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Βοιωτίας σήμερα δεν είχε εύκολο έργο καθώς απέναντι της παρατάχθηκε η Παναχαϊκή η οποία θα έκανε την ύστατη προσπάθεια της για είσοδο στα «Play offs». Είναι γεγονός πως ο Λεβαδειακός όταν αγωνίζεται στην έδρα του δυσκολεύεται να βρει δίχτυα, κάτι το οποίο δεν συνέβη σήμερα. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-0 και έτσι διατήρησε τη βαθμολογική διαφορά από τον πρωτοπόρο Ιωνικό.

Στο πρώτο μέρος o Λεβαδειακός ήταν καλύτερος καταφέρνοντας να σκοράρει νωρίς στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 10΄ ο Παναγιώτου επιχείρησε τη χαμηλή σέντρα με τον Σταμόπουλο να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 34΄ ο Λεβαδειακός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Μυτίδη να εκμεταλλεύεται την αδυναμία του Σούλη να απομακρύνει τη μπάλα και να χρίζεται σκόρερ κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός δεν σταμάτησε να πιέζει την αντίπαλο του με τους Μυτίδη και Πολέτο να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Ο χρόνος κυλούσε με τον αγώνα πλέον να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και η Παναχαϊκή έδειχνε με την απόδοση της πως δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει κάτι από τον συγκεκριμένο αγώνα. Λίγο πριν το τέλος, στο 92΄, ο Λεβαδειακός βρήκε και τρίτο γκολ με τον Πολέτο να πραγματοποιεί εξαιρετική ατομική ενέργεια κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό με την οποία απομακρύνεται από την τρίτη θέση μιας και την ίδια ώρα η Ξάνθη δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στα Τρίκαλα με αντίπαλο την τοπική ομάδα.

Εύκολη επικράτηση του Ιωνικού στην Άρτα!

Ο Ιωνικός την τελευταία αγωνιστική κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα αρνητικά αποτελέσματα των διωκτών του με αποτέλεσμα να πάρει… μαξιλαράκι ασφαλείας βρισκόμενος μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Super League 2 με πέντε βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Λεβαδειακό. Σήμερα η ομάδα της Νίκαιας φιλοξενήθηκε από τον Καραϊσκάκη στην Άρτα έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να διατηρήσει (ή ακόμη και να αυξήσει περαιτέρω) τη βαθμολογική διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες. Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εύκολα του Καραϊσκάκη με 0-3 συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού στη Super League 2!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Καραϊσκάκης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων περιορίζοντας τον αντίπαλο του μην αφήνοντας του περιθώρια για να φανεί απειλητικός. Πολλές ήταν οι φορές που οι γηπεδούχοι είχαν καλές προϋποθέσεις μπροστά από τα καρέ του Ιωνικού αλλά αστοχία και αδυναμία στην τελική πάσα κράτησαν στο μηδέν τους γηπεδούχους. Αφού ο Καραϊσκάκης δεν μπόρεσε να πάρει… κεφάλι στο σκορ, ο Ιωνικός ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί στο 28΄ με τον Πλατέλλα να κάνει τη σέντρα και τον Κάστρο να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά ψαράκι στα δίχτυα των γηπεδούχων κάνοντας το 0-1. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 40΄, ο Ιωνικός κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ με τον Πλατέλλα να βάζει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός έκανε διαχείριση του αποτελέσματος κρατώντας μακριά από την εστία του τους γηπεδούχους, ενώ προσπαθούσε να βρει κι άλλα γκολ κυρίως από αντεπιθέσεις. Στο 69΄ το πλάνο του Δημήτρη Σπανού λειτούργησε πλήρως με τον Κουϊρουκίδη να βγάζει τον Ιωνικό στην αντεπίθεση, να αλλάζει τη μπάλα με τον Μάναλη και να χρίζεται σκόρερ κάνοντας το 0-3 για τους φιλοξενούμενους.

Έμειναν στο μηδέν Τρίκαλα και Ξάνθη!

Η Ξάνθη έχει να ηττηθεί από τις 28 Φεβρουαρίου και ένα ματς απέναντι στην Παναχαϊκή στο οποίο οι Πατρινοί ως γηπεδούχοι νίκησαν με 1-0. Από τότε η ακριτική ομάδα μετράει 4 νίκες και 4 ισοπαλίες γεγονός που την έχει φέρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρισκόμενη μόλις έναν βαθμό πίσω από τον δεύτερο Λεβαδειακό, θέση η οποία οδηγεί σε μπαράζ ανόδου με τον προτελευταίο της Super League 1. Σήμερα στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στα Τρίκαλα η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς μένοντας στο 0-0· αποτέλεσμα που όμως την διατηρεί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Στο πρώτο μέρος η Ξάνθη είχε μια ανούσια υπεροχή αφού, παρά τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, δεν κατάφερε να βρει το γκολ και στο τέλος πήγε με το 0-0 στην ανάπαυλα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες της αναμέτρησης αλλά όσες φορές έγιναν απειλητικοί είδαν τον Γιακουμή να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του. Τα Τρίκαλα από την άλλη όσες φορές κατάφεραν να φτάσουν σε κάποια τελική προσπάθεια δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ίτσο!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο της. Τα Τρίκαλα είχαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια των παικτών του Μπάμπη Τεννέ κρατώντας το 0-0, σκορ το οποίο άφηνε άκρως ικανοποιημένους τους γηπεδούχους. Καθώς κυλούσε ο χρόνος εις βάρος των φιλοξενούμενων, τα Τρίκαλα έβρισκαν κενούς χώρους σε αντεπιθέσεις μη καταφέρνοντας ωστόσο να «κλέψουν» το ματς. Έτσι, ο αγώνας έμεινε στο 0-0 με τους φιλοξενούμενους να χάνουν έδαφος από τη δεύτερη θέση, παραμένοντας ωστόσο στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μπροστά από Χανιά και Εργοτέλη!

Εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλων Λάρισας στη Δράμα!

Δόξα Δράμας και Απόλλων Λάρισας αναμετρήθηκαν στην έδρα της πρώτης με τις δύο ομάδες να μην έχουν ουσιαστικούς στόχους στο πρωτάθλημα. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι δεν κινδυνεύουν με υποβιβασμό, αλλά ούτε μπορούν να διεκδικήσουν την είσοδο τους στα «Play offs» για άνοδο στη Super League 1. Ο Απόλλων Λάρισας όντας πιο αποτελεσματικός από την αντίπαλο του, κατάφερε να επικρατήσει δίκαια με 0-1 πανηγυρίζοντας μια παλικαρίσια νίκη σε μια έδρα που έχουν «αφήσει» βαθμούς αρκετές δυνατές ομάδες της κατηγορίας!

Στο πρώτο ημίχρονο o Απόλλων Λάρισας ήταν πιο αποτελεσματικός καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 21΄ με τον αρχηγό της ομάδας, τον Σκούπρα, να πλασάρει σωστά τον Στεφανάκο κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλλησαν δίχως κάτι αξιόλογο τόσο από μεριάς γηπεδούχων, όσο και από μεριάς φιλοξενούμενων με το 0-1 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος το ματς δεν είχε να προσφέρει πολλά σε όσους το παρακολουθούσαν! Η Δόξα Δράμας προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα πιέζοντας ψηλά την αντίπαλο της χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι το αξιόλογο. Ο Κώστας Φραντζέσκος είχε στήσει πολύ καλά την ομάδα του στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο Απόλλων Λάρισας να πανηγυρίσει μια δίκαιη εκτός έδρας νίκη με 0-1 στη Δράμα!