Συντριβή στο Πριγκιπάτο για την Παρί, ήττα με 3-0 από τη Μονακό

Διέσυρε την Παρί Σεν Ζερμέν η Μονακό!

O Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχε αρκετές απουσίες να διαχειριστεί. Μεγαλύτερη όλων αυτή του Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός τεχνικός δεν πήρε μέρος στην τελευταία προπόνηση της ομάδας του κι έτσι τέθηκε νοκ-άουτ για το σημερινό παιχνίδι. Ο Ποτσετίνο προτίμησε να χρησιμοποιήσει τον Βαϊνάλντουμ στη θέση του Μέσι (δεξί εξτρέμ), ωστόσο δεν δικαιώθηκε με την επιλογή του.

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυναμικά από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να αδυνατούν να αναπτυχθούν με οποιονδήποτε τρόπο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, λόγω και της ασφυκτικής πίεσης που ασκούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπεν Γεντέρ ολοκλήρωσε μια εξαιρετική κίνηση με ένα πανέμορφο βολ-πλανέ που κατέληξε γκολ, έπειτα από ασίστ του Γιουσούφ Φοφανά. Ένα γκολ το οποίο ήταν δίκαιο για τη Μονακό βάσει της εικόνας του παιχνιδιού.

Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με την Παρί Σεν Ζερμέν να βρίσκεται δίκαια πίσω στο σκορ. Ενδεικτικό της κακής εικόνας που παρουσίασε το συγκρότημα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, είναι ότι στο πρώτο 45λεπτο είχε πέντε τελικές προσπάθειες έναντι 11 που είχαν οι γηπεδούχοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η πρώην ομάδα του Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος αποχώρησε με νεύρα προς τα αποδυτήρια μετά το τέλος του πρώτου 45λεπτου, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα οκτώ λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η Μονακό βρήκε δίχτυα με τον Κέβιν Φόλαντ, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς.

Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ποτσετίνο αντικατέστησε τον Νεϊμάρ, ο οποίος ήταν παντελώς αδιάφορος με την εικόνα του και πέρασε στη θέση του τον Ντράξλερ. Παρά τις όσες αλλαγές πραγματοποίησε ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν, δεν κατάφερε να αλλάξει τίποτα, με αποτέλεσμα η Παρί να δεχθεί ακόμη ένα γκολ. Σχεδόν δέκα λεπτά πριν το φινάλε, ο Μπεν Γεντέρ υπέγραψε την εμφατική νίκης της ομάδας του, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, 3-0.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από 29 αγώνες. Παρ’ όλα αυτά οι Παριζιάνοι παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης με 65 βαθμούς και στο +15 από την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League, Μαρσέιγ, έχοντας πάντα ματς περισσότερο.

Από την άλλη η Μονακό, η οποία επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την ήττα της την περασμένη αγωνιστική από το Στρασβούργο, «σκαρφάλωσε» στην έβδομη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 44 βαθμούς και βρισκόμενη στο -3 από την πρώτη πεντάδα.