BCL

Συντριβή του ΠΑΟΚ στη Γαλλία από τη Στρασμπούρ (105-78)

Την επόμενη Τετάρτη (12/01) υποδέχεται τη Στρασμπούρ στην Πυλαία

Ένα από τα χειρότερα ευρωπαϊκά του βράδια στην ιστορία του έζησε ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας τη συντριβή με 105-78 από τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδια για τα play-in του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλήρωσε τις απουσίες που είχε, αλλά και την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού με τις χαμένες πολλές προπονήσεις ελέω των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού που ταλαιπώρησαν την ομάδα το προηγούμενο διάστημα. Ουσιαστικά, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Γάλλων, γνωρίζοντας μια σκληρή, πλην δίκαιη όμως ήττα.

Τίποτα όμως δεν έχει χαθεί ακόμα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, καθώς την επόμενη Τετάρτη (12/01) υποδέχεται τη Στρασμπούρ στην Πυλαία στο δεύτερο ματς της σειράς, εκεί όπου θα παίξει για το τελευταίο της «χαρτί» για την πρόκριση στη φάση των «16» του θεσμού.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζάρελ Έντι με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ Μπόχατσικ και Ουντανό πρόσθεσαν από 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Θεσσαλονικείς διασώθηκε μόνο ο Μάρβιν Τζόουνς με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τολιόπουλος (18 πόντοι, 6/9 τρίποντα), ΝτιΛέο (14 πόντοι) και Λοβ (10 πόντοι).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Λοβ, Μάντζαρη, ΝτιΛέο, Καμπερίδη και Τζόουνς στην αρχική του πεντάδα, σε ένα κατά τα άλλα κάκιστο αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Άρη Λυγκογιάννη αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην περιφερειακή της άμυνα, καθώς οι Γάλλοι ευστόχησαν στα 7/12 σουτ που επιχείρησαν πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-0 σερί στο πρώτο δίλεπτο, με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν ρυθμό στη συνέχεια δια χειρός Λοβ και να παραμένουν κοντά στο σκορ (15-12 στο 6′ και 21-18 στο 8′). Κάπου εκεί όμως, ο Έντι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του ΠΑΟΚ και με 7 προσωπικούς πόντους, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 για το 30-18.

Η έλλειψη ρυθμού και προπονήσεων – λόγω των πολλων κρουσμάτων που είχαν βρεθεί στις τάξεις του το προηγούμενο διάστημα – ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι δυσκολευόντουσαν αφάνταστα να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Γάλλων.

Μπόχατσικ και Έντι συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο να βρίσκουν με μεγάλη ευκολία τον δρόμο προς το ελληνικό καλάθι, εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και το +24 (53-29), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 57-34. Για τον ΠΑΟΚ οι μόνοι που διασώθηκαν στο πρώτο 20λεπτο ήταν οι Τζόουνς και Λοβ με 10 και 8 πόντους.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στην τρίτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει στο παρκέ του «Rhenus Sport» με… καθαρό μυαλό και αποφασισμένος να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε ρυθμό μέσω της καλής και σκληρής της άμυνας, και με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί σε τρία διαδοχικά τρίποντα (!), έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 κατεβάζοντας έτσι τη διαφορά στους δέκα και το 66-56 στο 26′!

Σε εκείνο το σημείο, και ενώ είχε πάρει το μομέντουμ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αδίκησε τον εαυτό του καθώς υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη, με αποτέλεσμα η Στρασμπούρ να βρει 11 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο για το +18 της περιόδου (77-59).

Όπως ήταν λογικό, αυτή η εξέλιξη ήταν και η… χαριστική βολή στην ψυχολογία του ΠΑΟΚ, ο οποίος στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν ακόμα και με +33 (102-69). Το τελικό 105-78 διαμόρφωσε ο Τολιόπουλος με τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

Στρασμπούρ-ΠΑΟΚ: 105-78