Τα αποτελέσματα της Κυριακής (12/12) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Ματσάρα δίχως νικητή στη Βαγιά, εντυπωσιακές νίκες για Τύλισο, Ρούβας και Νέους Αλμυρού.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Εντυπωσιακή νίκη που την ανέβασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε η Τύλισος επικρατώντας εντός έδρας με το ευρύ 6-3 επί του ΟΦΑΜ! Ο Παγκαλάκης εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους σημειώνοντας «χατ-τρικ», ενώ οι Κεφάκης και Μανιουδής (2 γκολ) πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ της μεγάλης νίκης για την Τύλισο. Από πλευράς ΟΦΑΜ ο Σκουλούδης σημείωσε δύο τέρματα στο 2΄ και στο 60΄, ενώ ο Ανδρεδάκης πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Συγκάτοικος της Τυλίσου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας είναι ο Ρούβας μετά και την άνετη νίκη του με 0-5 στην έδρα της Παλιανής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Βόντα να ανοίγει το σκορ στο 27΄ και τον Μιχελουδάκη να στέλνει την ομάδα του με «αέρα» δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο την σκυτάλη πήρε ο Κοσμαδάκη, ο οποίος με τρία δικά του γκολ στο 53΄, στο 72΄ και στο 81΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Στη μοναδική σημερινή αναμέτρηση για τον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ, ΑΕ Κρητών και Ηρακλής Νιπιδιτού έμειναν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 3-3 στη Βαγιά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγούνται στο ημίχρονο με 3-1 μετά τα γκολ των Ριζάκη, Γιακουμάκη και Γεωργιουδάκη, με τον Δασκαλάκη να έχει ανοίξει το σκορ μόλις στο 10΄ για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής Νιπιδιτού δεν τα παράτησε μειώνοντας γρήγορα σε 3-2 ξανά με τον Δασσκαλάκη, ενώ λίγο πριν το τέλος ήταν ο Νιωτάκης που με δικό του γκολ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

ΑΕ Κρητών – Ηρακλής Νιπιδιτού 3-3
(13΄Ριζάκης, 30΄Γιακουμάκης, 35΄Γεωργιουδάκης / 10΄50΄Δασκαλάκης, Νιωτάκης)

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή (1-2) για τα Κανάρια στην έδρα του Μαραθώνα, νίκη η οποία ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τους φιλοξενούμενους. Παρότι ο Μαραθώνας πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 10΄ με τον Ραγδάκη, τα Κανάρια κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους Σπανάκη και Μαυροειδή να βρίσκουν δίχτυα στο 30΄ και στο 39΄ αντίστοιχα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τα Κανάρια να κρατάνε το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πανηγυρίζουν τη νίκη πρωτιάς.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε και ο Ραύκος που επικράτησε με 0-1 κόντρα στο Άλογο Μαλεβιζίου. Το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Περάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68ο λεπτό του αγώνα.

Στην άλλη πρωινή αναμέτρηση οι Νέοι Αλμυρού πέρασαν με εμφατικό τρόπο από την έδρα των Νέων Μοιρών επικρατώντας με το ευρύ 0-9! «Πρωτεργάτες» της μεγάλης νίκης για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Φιτσοδασκαλάκης και Σαμπροβαλάκης, οι οποίοι πέτυχαν «χατ-τρικ». Δίχτυα βρήκαν επίσης και οι Κανάκης, Δάλλας (2 γκολ).

Σπουδαία εμφάνιση που συνδυάστηκε με εμφατική εντός έδρας νίκη πανηγύρισαν σήμερα οι Δαφνές επικρατώντας με 4-1 της Ροδιάς. Η υπόθεση νίκη είχε ξεκαθαρίσει ήδη από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των των Καρτσώνη στο 10΄, Αργυρούδη στο 20΄ και Δαργαντή στο 38΄. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δαργάντης πέτυχε και δεύτερο γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το μόνο που κατάφερε η Ροδιά ήταν να μειώσει στο τελικό 4-1 με τον Ανδρουλάκη στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Γόρτυς επικρατώντας με 1-4 στην έδρα της Θερίσσου! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγούνται δίκαια στην ανάπαυλα με 0-2 με τα γκολ των Μάλο και Ντομπρονίκου στο 15΄ και στο 48΄ αντίστοιχα. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζγκούρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2 για τη Θέρισσο, αλλά τα δύο γκολ του Μηναδάκη στο τέλος δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο στους γηπεδούχους, με τη Γόρτυνα στο τέλος να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

Στο μεσαρίτικο ντέρμπι ο Κόρακας πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 επί του Ζαρού με τον Τσακιράκη να είναι απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους σημειώνοντας και τα δύο τέρματα στο 13ο και στο 75ο λεπτό αντίστοιχα. Το μόνο που κατάφερε ο Ζαρός ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Θεργιάκη στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.