ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (24/10) στην Α2 ΕΠΣΗ!

Σπουδαία νίκη για την Παλιανή επί του ΑΟΚ, πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα για Μοχό.

«Πλούσιο» το σημερινό πρόγραμμα των αναμετρήσεων στην Α2 ΕΠΣΗ για την 3η αγωνιστική σε πρώτο και δεύτερο όμιλο.

1ος όμιλος

Η αναμέτρηση των Κουνάβων με τους Νέους Ηροδότου ήταν εκείνη που προηγήθηκε χρονικά σήμερα στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ με τους Νέους Ηροδότου να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εύκολα 0-3 των γηπεδούχων. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν ο Ποταμιανάκης στο 3΄, ο Κατσάρης Χ. στο 40΄ και ο Μπελαδάκης με πέναλτι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης. Αξίζει να αναφερθεί πως οι Κουνάβοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Ψυχογιού στο 86΄.

Ο Μοχός πήρε με εμφατικό τρόπο την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στην έδρα του με 4-0 του Πηγάσου. Τα γκολ της πρώτης νίκης των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μεχντί (4′), Νταουσιάνης (70΄), Τερκέζι (77΄) και Ρουσοχατζάκης (88΄). Στην άλλη αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ ο Ποσειδώνας έφυγε νικητής από την έδρα του Δωριέα με τον Συμιανάκη να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 58ο λεπτό.

2ος όμιλος

Στην Αγία Βαρβάρα η τοπική ομάδα επικράτησε δύσκολα με 3-2 του Αετού Ανωγείων παρά το γεγονός πως είχε προηγηθεί στο σκορ με 3-0. Με αυτόν τον… αγχωτικό τρόπο η Αγία Βαρβάρα έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Αποδουλιανάκης (28΄ 43΄) και Σαϊτάκης (40΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε σε 3-2 με δύο δικά του γκολ ο Βιτώρος στο 68ο και στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Παλιανή υποχρέωσε τον ΑΟΚ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα μόλις στην 3η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν 2-0 και… προσγείωσαν τον ΑΟΚ που μέχρι εκείνη τη στιγμή μετρούσε το 2/2 και έκανε όνειρα για μία ακόμη νίκη. Τα γκολ για την Παλιανή σημείωσαν οι Βιολάκης και Οικονομάκης Κ. στο 30ο και στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της ημέρας, ο Άγιος Δημήτριος πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τυλίσου φτάνοντας τους 6 βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές (μοναδική ήττα στην πρεμιέρα κόντρα στην Αγία Βαρβάρα). Τα γκολ των σημείωσαν οι Κούπε και Σωτήρχος στο 55΄ και στο 67΄ αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε σε 2-1 ο Βανγκέλι στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.