ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (24/10) στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Ηττήθηκε από τον Πανιώνιο ο Γιούχτας, 2-0 ο ΠΟΑ την Αναγέννηση Ιεράπετρας.

Στο σημαντικότερο αγώνα της πρεμιέρας, ο Γιούχτας υποδέχθηκε στις Αρχάνες τον ιστορικό Πανιώνιο δίχως όμως να συνδυάζει με νίκη αυτήν την ξεχωριστή αναμέτρηση. Παρότι ο Γιούχτας κατάφερε ν προηγηθεί στο σκορ με το γκολ του Σφυρογιαννάκη μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πανιώνιος πέρασε στην επίθεση καταφέρνοντας να φέρει… τούμπα το ματς πριν την ανάπαυλα με τον Λιουμή να ισοφαρίζει στο 24΄ και τον Γροντή να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-3 με τα τέρματά του στο 37΄και στο 45΄ αντίστοιχα. Στην επανάληψη ο Γιούχτας προσπάθησε αλλά η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής με τους «κυανέρυθρους» να βρίσκουν ένα ακόμα γκολ και πάλι με τον Λιούμη μόλις στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Γ’ Εθνική ο ΠΟΑ με την ομάδα του Ατσαλένιου να παίρνει τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης επικρατώντας 2-0 της Αναγέννησης Ιεράπετρας. Τα γκολ της νίκης για τον ΠΟΑ πέτυχε ο Καϊμακαρούδης ο οποίος βρήκε δίχτυα αρχικά στο 76΄ με κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Ισόπαλη δίχως τέρματα έληξε η αναμέτρηση του Άρη Σούδας με τον Πόρο, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Αναμέτρηση με λίγες φάσεις και τον Πόρο να είναι ελαφρώς καλύτερος, ειδικά στο δεύτερο μέρος όπου είχε τις περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Χανιά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Κοκκαλά να αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του Αζίζι κρατώντας το τελικό 0-0 για την ομάδα του.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, ο ΠΑΟ Ρουφ υποδέχθηκε στην έδρα του την ΑΕ Νεάπολης με τους γηπεδούχους να επικρατούν 2-1 και να ξεκινούν με νίκη στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Τα γκολ της νίκης για τον ΠΑΟ Ρουφ σημείωσαν οι Μακρής (33΄) και Φιλιμέγκας (75΄), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 87΄ με τον Γκέκα.