Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (20/10) στην Α1 ΕΠΣΗ!

Έδωσε συνέχεια στο «απόλυτο» ο Ανθεστίων, «λευκή» ισοπαλία στην Ελιά.

Τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχει ο Ανθεστίων μετά και τη νίκη του επί των Μοιρών στο Θραψανό. Με εμφατικές εκτός έδρας νίκες συνέχισαν ΑΟΤ και και Δειλινά, ενώ το «ντέρμπι» της αγωνιστικής στην Ελιά έληξε ισόπαλο 0-0.

Στον Θραψανό ο Ανθεστίων έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, έκανε το 4/4 απέναντι στις Μοίρες ανεβαίνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πιο Συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 1-0 των Μοιρών με τον Μπερνίκου να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Πλέον, η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη είναι η μοναδική που κατέχει το «απόλυτο» στο φετινό πρωτάθλημα.

Μαζί με τον Ανθεστίων στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται και ο ΠΑΝΟΜ, ο οποίος μετά την εντός έδρας νίκη του με 2-0 απέναντι στην Τριτωνία έφτασε επίσης τους 12 βαθμούς. Τη νίκη στην ομάδα των Μαλίων έδωσαν με τα τέρματα τους οι Καλαϊτζάκης και Παπαδάκης στο 50΄ και στο 67΄ αντίστοιχα. Υπενθυμίζουμε ότι ο ΠΑΝΟΜ έχει ένα παιχνίδι περισσότερο σε σχέση με τον Ανθεστίων.

Τα περισσότερα γκολ στα ματς των 16:00 σημειώθηκαν στη Βόνη, εκεί όπου η τοπική ομάδα επικράτησε στο τέλος με 3-2 του ΟΦΑ. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους με τη Βόνη να πηγαίνει στην ανάπαυλα του αγώνα προηγούμενη 2-0 με τον Ζερβάκη να βρίσκει δίχτυα δις στο 14ο και 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος ήρθε η αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους με τις Μοίρες να φέρνουν το ματς στα ίσα (2-2) με τους Λουλάκη και Κουσκόφ να σκοράρουν στο 61΄ και στο 80΄ αντίστοιχα. Λίγα λεπτά πριν το τέλος και ενώ όλα έδειχναν ότι η… μπίλια θα καθόταν στη μέση, η Βόνη κατάφερε να βρει το γκολ που της έδωσε την πολυπόθητη νίκη με τον Καλογερίδη να είναι ο λυτρωτής της ομάδας πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Χερσόνησος στη Βαγιά απέναντι στον ΕΓΟΗ επικρατώντας με 1-2. Παρά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων με τον Παναούσης μόλις στο 5΄, η Χερσόνησος δεν πτοήθηκε, απάντησε γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Φρόκου στο 16΄, ενώ ήταν στο 38΄ όταν ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έμελλε να αλλάξει τίποτα με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν στο τέλος μια σημαντική νίκη.

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισαν και τα Δειλινά επικρατώντας εκτός έδρας με 1-4 των Ασιτών. Σκόρερς για τους φιλοξενούμενους οι Πασσάς, Σταματάκης, Κλίνης και Μπρίνταλος, ενώ προηγουμένως είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Γιαννακόπουλος για τους γηπεδούχους.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο ΑΟΤ στην έδρα της Μινωϊκής με τον Μεταξάκη να πετυχαίνει δύο γκολ στο 48΄ και στο 76΄, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Φουντουλάκης και Παραθύρας στο 70΄ και στο 90΄ αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ο μόνος που βρήκε δίχτυα ήταν ο Πατσάκης στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην Ελιά όλα έμειναν στο… μηδέν με τον Ρωμανό και την ΑΕ Κατσαμπά να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας μετά το τελικό 0-0, ενώ στον Κρουσώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Δαμάστας με 4-1 και «καρέ» τερμάτων του Κενδριστάκη. Το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους, με το οποίο μείωσαν προσωρινά σε 2-1, σημείωσε ο Τζουβάρας στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.