Συνδεθείτε μαζί μας

ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (26/2) στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ

Πανδαισία τερμάτων στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Νέοι Αλμυρού.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Μία αναμέτρηση περιαλάμβανε το σημερινό πρόγραμμα στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ με τους Κουνάβους να πανηγυρίζουν τον πρώτο τους βαθμό στην κατηγορία.

Πιο συγκεκριμένα, τα γκολ των Σαφάρ και Χρονάκη δεν ήταν αρκετά για να δώσουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα στους Κουνάβους, οι οποίοι βολεύτηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας αφού οι Παχάκης και Παπαγγελής ήταν εκείνοι που σκόραραν για λογαριασμό του Γιούχτα 2010 στο τελικό 2-2 μεταξύ των δύο ομάδων.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Γεμάτο πρόγραμμα με εντυπωσιακά σκορ είχαμε σήμερα στην 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, με τα βλέμματα να είναι στραμμένα στις θέσεις των Play offs.

Πιο συγκεκριμένα, ο πρωτοπόρος Ρούβας έκανε το καθήκον του επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 επί του Αγίου Δημητρίου, στο μοναδικό ματς χωρίς πολλά τέρματα στην κατηγορία σήμερα. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα της Γέργερης ξέφυγε στο +8 από την δεύτερη θέση. Μία θέση στην οποία θα τερματίσει η Τύλισος, μετά και τη σημερινή εντυπωσιακή της επικράτηση με 3-2 κόντρα στην Παλιανή. Παρ’ ότι η Τύλισος βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, το συγκρότημα του Μιχάλη Ζουραράκη έκανε την ανατροπή (3-2) φτάνοντας τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και «σφραγίζοντας» την δεύτερη θέση στην κατηγορία αφού στην ισοβαθμία υπερτερεί του Αγίου Δημητρίου!

Μέγα κάζο υπέστη η Αγία Βαρβάρα που δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη απέναντι στον ΑΟΚ παρ’ ότι βρέθηκε να επικρατεί στην ανάπαυλα με 0-3! Ο ΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήταν άκρως αποτελεσματικός καταφέρνοντας να κάνει τη μεγάλη ανατροπή (4-3), αλλά ένα γκολ του Χατζηγεωργίου στο 88΄ έσωσε τον βαθμό της… παρηγοριάς για την Αγία Βαρβάρα.

Στα Ανώγεια ο Αετός είδε το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε πάρει με δράστη τον Καλομοίρη να εξαφανίζεται μετά τα τέρματα των Στεφανάκη και Τσαφαντάκη στο 56΄ και στο 80΄ αντίστοιχα για το Ασήμι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν ο Τζιβελέκης που έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το τελικό 3-2!

Την ίδια ώρα η Φαιστός πήρε σπουδαία νίκη με συγκλονιστική ανατροπή επικρατώντας εκτός έδρας με 4-3 επί του ΟΦΑΜ. Νίκη η οποία την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στα Play offs.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Δύο αναμετρήσεις περιλαμβάνει σήμερα το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλος της Β ΕΠΣΗ, με τον Ερμη Ατσαλένιου να φεύγει με το «διπλό» από την έδρα των Ελπίδων, ενώ η αναμέτρηση Δόξα Ηρακλείου-Δίας έχει προγραμματιστεί στις 18:30.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ερμής Ατσαλένιου βγήκε νικητής στην αναμέτρηση κόντρα στις Ελπίδες Καρτερού με τους Καλλέργη και Τσαγκαράκη να υπογράφουν την εκτός έδρας νίκη με 2-0 για την ομάδα τους.

Υπενθυμίζουμε πως η αναμέτρηση Νέοι Μινωικής-Ηρακλής Νιπιδιτού έχει αναβληθεί λόγω υγειονομικού πρωτοκόλλου.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Δύο αναμετρήσεις περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα για την 14η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ, με τους Νέους Αλμυρού να συνεχίζουν την εντυπωσιακή πορείας τους και τον Ραύκο να παίρνει σπουδαίο «διπλό» στην έδρα των Νέων Μοιρών.

Πιο συγκεκριμένα, οι Νέοι Αλμυρού επιβλήθηκαν εύκολα με 3-1 του Κόρακα με τα γκολ των Βολιτάκη, Νοδαράκη και Κανάκη, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων το μοναδικό τους τέρμα σημείωσε ο Μαρκάκη στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Ραύκος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23΄ με γκολ του Χριστοδουλάκη Φ., κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει σε μια ευρεία νίκη μετά το τελικό 1-5!

 

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Κουνάβοι – Γιούχτας 2010 2-2
(42΄Σαφάρ, 65΄Χρονάκης / 48΄Παχάκης, 60΄Παπαγγελής)

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Άγιος Δημήτριος – Ρούβας 0-1
(78΄Σινάνι)

ΟΦΑΜ – Φαιστός 3-4
[15΄Λαδουκάκης, 30΄Τσαμπουράκης, 35΄Σκουλούδης / 55΄Γρηγοράκης Γ., 60΄Ντισπυράκης, 65΄Πολυχρονάκης, 90΄(πεν) Παπαδάκης Σ.]

Αετός Ανωγείων – Ασήμι 3-2
[1΄35΄Καλομοίρης, 83΄Τζιβελέκης / 56΄Στεφανάκης, 80΄(πεν) Τσαφαντάκης]

ΑΟ Καμινίων – Αγία Βαρβάρα 4-4
[40΄80΄Παπαδάκης Γ., 50΄(πεν) Μπρίνταλος, 55΄Ρεμιδιανάκης / 8΄Αποδουλιανάκης, 14΄Σόρρα, 18΄Γαρεφαλάκης, 88΄Χατζηγεωργίου]

Τύλισος – Παλιανή 3-2
[37΄(πεν) Κεφάκης, 70΄83΄Μανιουδής / 4′ Σπινθουράκης Σ., 57΄(πεν) Κριτσωτάκης ]

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Ελπίδες – Ερμής Ατσαλένιου 0-2
(42΄Καλλέργης, 90+5΄Τσαγκαράκης)

Δόξα Ηρακλείου – Δίας (18:30)

Νέοι Μινωικής -Ηρακλής Νιπιδιτού (αναβλήθηκε)

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Νέοι Αλμυρού – Κόρακας 3-1
(18΄Βολιτάκης, 38΄Νοδαράκης, 50΄Κανάκης / 64΄Μαρκάκης)

Νέοι Μοιρών – Ραύκος 1-5
(23΄Χριστοδουλάκης Φ. / 25΄62΄Παπαδάκης Γ., 35΄Χριστοδουλάκης Χρ., 40΄Βραχασωτάκης, 60΄Τσαμπουράκης)

 

Το πρόγραμμα για αύριο (27/2):

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Γούβες – Κεραυνός
Μοχός – Λίντο
Νέοι Εργοτέλη – Δωριέας (αναβλήθηκε)
Νέοι Ηροδότου – Πήγασος

Ρεπό: Ποσειδώνας

 

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Κόροιβος – Τηγανίτης
ΑΕ Κρητών – ΠΟΗ
Μαρτινέγκο – Ομόνοια Καλλιθέας

Ρεπό: Γαρίπα

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Δαφνές – Κανάρια
Ροδιά – Γόρτυς
Μαραθώνας – Άλογο Μαλεβιζίου
Θέρισσος – Ζαρός


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ