EURO

Τα χατ τρικ των τελικών του EURO

Μύλερ, Άλλοφς, Πλατινί, Κονσεισάο, Βαν Μπάστεν κα

Πάμε σήμερα να κάνουμε μια βόλτα να δούμε ποιοι παίκτες πέρα από τις νίκες και τους στόχους των ομάδων τους πέτυχαν και προσωπικά ρεκόρ μένοντας στην ιστορία. Άλλωστε το ότι σε 15 τελικές φάσεις Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έχουν επιτευχθεί μόλις 8 χατ τρικ δείχνει τη δυσκολία του εγχειρήματος και της επίδοσης.

Όπως καταλάβατε λοιπόν σήμερα θα θυμηθούμε τους 7 ποδοσφαιριστές που πέτυχαν χατ τρικ με τις ομάδες τους στα τελικά Euro.

Dieter Müller: 1976 ημιτελικά Γιουκοσλαβία-Δυτική Γερμανία 2-4 (παράταση)
Χρόνος χατ-τρικ: 37 λεπτά (82 κεφαλιά, 115 δεξί σουτ, 119 δεξί σουτ)

Ο στράικερ από τη Κολωνία πέρασε στο παιχνίδι στο 79΄κάνοντας το ντεμπούτο του κι ενώ η ομάδα του ήταν πίσω στο σκορ με 2-1. Τρία λεπτά αργότερα σε σέντρα του Μπόνοφ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Στη παράταση πέτυχε άλλα δυο γκολ για να οδηγήσει την ομάδα του στον τελικό και την κατάκτηση του τίτλου.

Klaus Allofs: 1980 στους ομίλους, Δυτική Γερμανία – Ολλανδία 3-2

Χρόνος χατ-τρικ: 45 λεπτά (20 δεξί σουτ, 60 δεξί σουτ, 65 δεξί σουτ)

Ο παίκτης της Φορτούνα Ντύσελντορφ κέρδισε τον τίτλο με τη Γερμανία αλλά και τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Michel Platini: 1984 στους  ομίλους, Γαλλία – Βέλγιο 5-0

Χρόνος χατ-τρικ: 85 λεπτά (4 αριστερό σουτ, 74 δεξί σουτ, 89 κεφαλιά)

Michel Platini

Το 1984 η διοργανώτρια Γαλλία κέρδισε στη πρεμιέρα 1-0 τη Δανία σ΄ένα δύσκολο ματς, αλλά απέναντι στο Βέλγιο ξεμπλόκαραν ,έδειξαν το ταλέντο τους κι επιβλήθηκαν με 5-0. Ο αρχηγός σκόραρε μόλις στο τέταρτο λεπτό παίρνοντας το ριμπάουντ από ασθενή απόκρουση, ένα πέναλτι αργότερα και μια κεφαλιά έφταναν για να πετύχει το πρώτο τέλειο χατ τρικ στην ιστορία του Euro.

Michel Platini: 1984 στους ομίλους, Γαλλία – Γιουγκοσλαβία 3-2

Χρόνος χατ-τρικ: 18 λεπτά (59 αριστερό σουτ, 62 κεφαλιά, 77 δεξί σουτ)

Τρεις  μέρες αργότερα, στο επόμενο παιχνίδι της Γαλλίας, ο αρχηγός έδωσε και πάλι το στίγμα του πετυχαίνοντας άλλο ένα χατ τρικ αποκτώντας και τον τίτλο του μοναδικού παίκτη που έχει πετύχει περισσότερα από ένα χατ τρικ σε Euro. Η Γαλλία βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά ο αρχηγός της μέσα σε 18 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ και της έδωσε τη νίκη.

Marco van Basten: 1988 στους ομίλους, Αγγλία – Ολλανδία 1-3

Χρόνος χατ-τρικ: 31 λεπτά (44 αριστερό σουτ, 71 αριστερό σουτ, 75 δεξί σουτ)

Marco Van Basten

Μια απλή αλλαγή στο προηγούμενο παιχνίδι, ήττα από τη Ρωσία με 1-0, κατάφερε όχι μόνο να πάρει για πρώτη φορά φανέλα βασικού απέναντι στην Αγγλία αλλά να οδηγήσει και την χώρα του σε νίκη με το δικό του χατ τρικ.Η ομάδα του κατέκτησε στο τέλος το Euro και αυτός πέτυχε ίσως το ωραιότερο γκολ στην ιστορία του θεσμού.

Sérgio Conceição: 2000 στους ομίλους, Πορτογαλία – Γερμανία 3-0

Χρόνος χατ-τρικ: 36 λεπτά (35 κεφαλιά, 54 αριστερό σουτ, 71 δεξί σουτ)

Ήδη έχοντας προκριθεί στα προημιτελικά η Πορτογαλία δεν είχε τίποτα να χάσει απέναντι στην Γερμανία όπου θα έπαιζε για 150η και τελευταία φορά με τη φανέλα της ο Λόταρ Ματέους. Ο 25 χρονος Κονσεισάο ήρθε να γίνει πρωταγωνιστής του αγώνα και ξεκινώντας για πρώτη φορά στο τουρνουά στην αρχική ενδεκάδα πέτυχε χατ τρικ.

Patrick Kluivert: 2000 στους ομίλους, Ολλανδία – Γιουκοσλαβία 6-1

Χρόνος χατ-τρικ: 30 λεπτά (24 δεξί σουτ, 38 δεξί σουτ, 54 δεξί σουτ)

Παραπλανητικά γρήγορος ο Κλάιφερτ έδειξε όλα τα αρπακτικά ένστικτα του σέντερ φορ απέναντι στη Γιουγκοσλαβία. Πέτυχε χατ τρικ μετά από μαγικές πάσες της τριάδας Μπέργκαμπ, Ντάβιτς, Ζέντεν πριν αποχωρήσει στη μια ώρα παιχνιδιού. Θα μπορούσε και νωρίτερα να κάνει το χατ τρικ αλλά ο Γκοβέριτσα έβαλε το πόδι του πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και χρεώθηκε αυτογκόλ.

David Villa: 2008 στους ομίλους, Ισπανία – Ρωσία 4-1

Χρόνος χατ-τρικ: 55 λεπτά (20 δεξί σουτ, 44 δεξί σουτ, 75 δεξί σουτ)

Spanish forward David Villa celebrates a

Ο Βίγια εκμεταλλεύτηκε τη ταχύτητα και την επιμονή του να σκοράρει με οποιοδήποτε τρόπο σ αυτή την επιβλητική διοργάνωση που όλα τα μάτια είναι πάνω της. Πέτυχε ένα εύκολο πρώτο γκολ με τη βαριά δουλειά να πιστώνεται στον Φερνάντο Τόρες αλλά μετά έδειξε την ακρίβεια των κινήσεων του και το τέλειο τελείωμα για να πετύχει άλλα δυο γκολ. Ήταν ο τέλειος παίκτης κορυφής σε μια ομάδα γεμάτη δημιουργούς και καλλιτέχνες της μπάλας.