Τα δοκάρια σταμάτησαν τη Λειψία που έμεινε στο 0-0 με την Άιντραχτ!

Η Λειψία ανέβηκε στην τρίτη θέση παρά το τελικό 0-0 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το σημερινό ενακτήριο χρονικά ματς της αγωνιστικής στην Bundesliga η Λειψία, με το τελικό 0-0 απέναντι στην Αίντραχτ Φρανκφούρτης να την αδικεί… κατάφωρα.

Όπως, βέβαια, οι «κόκκινοι ταύροι» αδίκησαν και τους εαυτούς τους, καθώς ναι μεν στάθηκαν άτυχοι σε δύο περιπτώσεις. Όταν το δυνατό μακρινό σουτ του Σιμακάν στο 26’ σταμάτησε αρχικά στον Τραπ και μετά στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Ενώ στο 41ο λεπτό ήταν η σειρά του Λάιμερ να δει το δοκάρι να λέει «όχι» στο σουτ του από τα 20 μέτρα που θα σήμαινε το 1-0 υπέρ της Λειψίας.

Νωρίτερα, στο 22’, ο Χίντερεγκερ έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Σίλβα, από σέντρα του Καμπλ, ενώ με την Άιντραχτ σε παθητικό ρόλο και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σπατάλησαν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες.

Αρχικά με τον Λάιμερ, ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τραπ στο 62ο λεπτό, αλλά και λόγω της κακής επιλογής του Πούλσεν, στο 82’, με τον Δανό επιθετικό να καθυστερεί χαρακτηριστικά μέχρι να σουτάρει.

Έτσι, η μεν Λειψία μεν τον ένα βαθμό προσπέρασε στην ισοβαθμία την Μπάγερ Λεβερκούζεν, ανεβαίνοντας αυτή τρίτη, ενώ η ομάδα της Φρανκφούρτης πέρασε στην όγδοη θέση.