EURO

Τα «Λιοντάρια»… πάτησαν τα «Πάντσερ» και προκρίθηκαν στα προημιτελικά!

Η Αγγλία επικράτησε 2-0 επί της Γερμανίας και συνεχίζει στους «8» του θεσμού.

Μία από τις πιο σημαντικές αναμετρήσεις για τη φάση των «16» διεξήχθη σήμερα στο «Γούεμπλεϊ», εκεί όπου οι γηπεδούχοι Άγγλοι αντιμετώπισαν τη Γερμανία του Γιόακιμ Λεβ. Αυτή ήταν οι τρίτη συνάντηση των δύο ομάδων σε τελική φάση Euro αφού είχε προηγηθεί η πρόκριση των Γερμανών στα πέναλτι με 6-5 στον ημιτελικό του 1996 (1-1 η κανονική διάρκεια), για να έρθουν τέσσερα χρόνια μετά οι Άγγλοι και να ισοφαρίσουν τις νίκες επικρατώντας με 1-0 στη φάση των ομίλων για το Euro 2000. Στις τελευταίες 13 αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο «Γουέμπλεϊ» οι Άγγλοι είχαν επικρατήσει στις τέσσερις από τις πέντε πρώτες (μετρώντας μία ήττα), συμπεριλαμβανομένης και της κατάκτησης του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1966, αλλά στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο Λονδίνο οι Γερμανοί μετρούσαν πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες τρέχοντας ένα αρκετά θετικό σερί επί των Άγγλων.

Σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα στο «Γουέμπλεϊ», η Αγγλία κατάφερε να επικρατήσει 2-0 επί της Γερμανίας και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού! Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Στέρλινγκ και Κέιν στο 75΄ και στο 85΄ αντίστοιχα, με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από την αναμέτρηση της Σουηδίας με την Ουκρανία.

Οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στον αγώνα με το σουτ του Γκορέτσκα στο 4΄ να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ. Η πρώτη σημαντική στιγμή για την Αγγλία ήρθε στο 16΄ με τον Στέρλνινγκ να κάνει εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Νόιερ πραγματοποίησε μια εξίσου εκπληκτική απόκρουση στην αριστερή του γωνία στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Παρά το καλό ξεκίνημα των «Πάντσερ», οι Άγγλοι ισορρόπησαν το παιχνίδι από το 10΄ και μετά. Ακόμα μία ευκαιρία για την Αγγλία στο 27΄ με την κεφαλιά του Μαγκουάιρ να περνάει αρκετά μακριά από την εστία του Νόιερ. Η Αγγλία από αέρος δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στη γερμανική άμυνα δίχως όμως να πετυχαίνει κάτι το ουσιαστικό με τους ποδοσφαιριστές του Σάουθγκεϊτ να είναι αρκετά άστοχοι. Πολύ μεγάλη ευκαιρία μετά από ώρα για τη Γερμανία με τον Πίκφορντ να βγαίνει γρήγορα στα πόδια του Βέρνερ και να αποκρούει το πλασέ του Γερμανού επιθετικού στο 33΄. Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και την… πολιορκία των Γερμανών, οι Άγγλοι κατάφεραν να λύσουν τα προβλήματα τους στη μεσαία γραμμή με τους Φίλιπς και Ράις να συνεργάζονται υπέροχα και να βάζουν δύσκολα σε Κρόος και Γκορέτσκα, ενώ στις πλαϊνές γραμμές οι Σο και Τρίπιερ είχαν καταφέρει να περιορίσουν τα ανεβάσματα των Γκόζενς και Κίμιχ. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, με τα δύο αμυντικά χαφ (Φίλιπς και Ράις) να έχουν «κιτρινιστεί», το έργο των Άγγλων αναμενόταν ακόμα πιο δύσκολο.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο 49΄ με τον Πίκφορντ να πραγματοποιεί φοβερή επέμβαση στο δυνατό σουτ του Χάβερτς στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Παρά τον γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες ήταν ελάχιστες με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να τα… χαλάνε στην τελική πάσα. Μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας στην αριστερή πλευρά των Άγγλων στο 75΄, ο Σο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Στέρλινγκ που πετάχτηκε πρώτος μπροστά από τον Νόιερ έκανε το 1-0 για τους Άγγλους! Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τη Γερμανία στο 81΄ με τον Μίλλερ να φεύγει σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Πίκφορντ αλλά ο ποδοσφαιριστής της Μπάγερν Μονάχου αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αγγλικής εστίας. Στο 85΄ η Αγγλίας «κλείδωσε» την πρόκριση της με τον Κέιν να κάνει το 2-0 και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση μετά από συστημένη σέντρα του Γκρίλις.

Ενδεκάδες:

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Φίλιπς, Ράις(Χέντερσον 86΄), Σο, Σάκα(Γκρίλις 69΄), Στέρλινγκ, Κέιν

Γερμανία(Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ(Τσαν 87΄), Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκόζενς(Σανέ 87΄), Κρόος, Γκορέτσκα, Χάβερτς, Μίλλερ(Μουσιάλα 90+2΄), Βέρνερ(Γκνάμπρι 68΄)