EURO

Τα «Λιοντάρια» βρυχώνται πιο δυνατά μακριά από το σπίτι τους!

Η Αγγλία έκανε… περίπατο στη Ρώμη και πήρε την πρόκριση επικρατώντας με 0-4 επί της Ουκρανίας.

Στην μοναδική αναμέτρηση εκτός συνόρων η Αγγλία έπρεπε να υπερβεί το εμπόδιο της Ουκρανίας για να φτάσει στα ημιτελικά του θεσμού, με την ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο να θέλει να κάνει την έκπληξη και να αποκλείσει ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης το οποίο βρισκόταν για πρώτη φορά μακριά από το «σπίτι» του, στο Ολύμπικο της Ρώμης. Η Αγγλία είχε ηττηθεί σε μόλις μία από τις συνολικά επτά συναντήσεις της με την Ουκρανία μετρώντας τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Η μοναδική ήττα (1-0) των Άγγλων ήταν σε ένα ματς προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο τον Οκτώβριο του 2009. Οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ Ουκρανίας και Αγγλίας είχαν λήξει ισόπαλες με την πιο πρόσφατη να είναι ένα 0-0 στο Κίεβο τον Σεπτέμβριο του 2013.

Η Αγγλία απέδειξε ότι τα πάει… καλύτερα μακριά από το σπίτι της κάνοντας περίπατο απέναντι στην Ουκρανία παίρνοντας εύκολα την πρόκριση με το εμφατικό 0-4! Τα γκολ για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πέτυχαν οι Κέιν(4΄ & 49΄), Μαγκουάιρ (46΄) και Χέντερσον (63΄). Τα «Λιοντάρια» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους ανυποψίαστους Ουκρανούς και πήραν το αεροπλάνο του γυρισμού έχοντας στα… χέρια τους το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης!

Στην πρώτη τους στιγμή στο ματς, τα «Λιοντάρια» έδειξαν τα… δόντια τους με τον Κέιν να προλαβαίνει και να τσιμπάει τη μπάλα μπροστά από τον Μπούσχαν δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 0-1 μόλις στο 4΄. Η Αγγλία κατάφερε να βρει ένα γρήγορο γκολ με το οποίο έκανε πιο εύκολη τη δουλειά της και την Ουκρανία πλέον να πρέπει να βρει ιδέες μεσοεπιθετικά. Η πρώτη τελική προσπάθεια των Ουκρανών στο ματς προήλθε από λάθος στην άμυνα της Αγγλίας με τον Γιαρμολένκο να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και να εκτελεί αλλά ο Πίκφορντ βρισκόταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ στο 17΄. Η Αγγλία πραγματοποίησε άλλη μια τελική προσπάθεια μετά από ώρα, στο 29΄, με τον Σο να κάνει τη σέντρα και την κεφαλιά του Κέιν να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπούσχαν. Ακόμα μια σημαντική στιγμή για τα «Λιοντάρια» στο 32΄ με το δυνατό σουτ του Ράις να εξουδετερώνεται από τον Μπούσχαν. Στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου η Ουκρανία δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με το μακρινό σουτ του Σαπαρένκο να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίκφορντ.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η Αγγλία βρήκε γρήγορο γκολ στο 46΄ διπλασιάζοντας τα τέρματα της με τον Σο να κάνει τη σέντρα και τον Μαγκουάιρ να νικάει τους πάντες στον αέρα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των Ουκρανών για το 0-2 των «Λιονταριών». Τρία λεπτά αργότερα η Αγγλία βρήκε και τρίτο γκολ κάνοντας… περίπατο στο δεύτερο μέρος με τον Κέιν να βρίσκει ξανά δίχτυα για το 0-3 της ομάδας του Σάουθγκεϊτ. Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία με τον Μπούσχαν να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στο δυνατό σουτ του Κέιν και να αποκρούει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Χέντερσον ήρθε να προσθέσει και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ διαμορφώνοντας με κεφαλιά το 0-4 των Άγγλων στο 63΄. Η πρώτη τελική προσπάθεια των Ουκρανών στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 74′  με τον «κεραυνό» του Σαπαρένκο να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Πίκφορντ. Με την αναμέτρηση να έχει κριθεί, οι Ουκρανοί δε μπόρεσαν να πετύχουν έστω το γκολ της… τιμής με τους Άγγλους να κατεβάζουν ταχύτητα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ενδεκάδες:

Ουκρανία(Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Κριφτσόβ(Τσιγκάνκοφ 36΄), Ματβιένκο, Μικολένκο, Σαπαρένκο, Σίντορτσουκ(Μακαρένκο 64΄), Ζιντσένκο, Γιαρμολένκ, Γιάρεμτσουκ

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις(Χέντερσον 57΄), Φίλιπς(Μπέλινγκχαμ 65΄), Σάντσο, Μάουντ, Στέρλινγκ(Ράσφορντ 65΄), Κέιν(Κάλβερτ-Λιούιν 73΄)