ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τα θαλάσσωσε» ο Εργοτέλης, ανακατατάξεις στην κορυφή της Super League 2!

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2 ο Εργοτέλης υπέστη μία ακόμη ήττα, αυτή τη φορά από τον Καραϊσκάκη με 0-1 υποχωρώντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ο ΟΦΙ το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ιωνικό γνωρίζοντας την ήττα με 1-2. Με αυτή της τη νίκη η ομάδα της Νίκαιας ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας δύο βαθμούς μακριά από Λεβαδειακό και Εργοτέλη! Στους υπόλοιπους αγώνες της αγωνιστικής ο Λεβαδειακός έμεινε ισόπαλος 0-0 εντός έδρας με τα Τρίκαλα, η Παναχαϊκή επικράτησε στην Πάτρα του Απόλλων Λάρισας με 1-0, ενώ ο Διαγόρας Ρόδου ηττήθηκε στην έδρα του από τη Δόξα Δράμας με 1-3!

Super League 2 όπως… Premier League!

Ο Εργοτέλης αντιμετώπισε τον Καραϊσκάκη στο Παγκρήτιο με την ομάδα του Ηρακλείου να μην έχει περιθώρια λάθους. Μετά τα αρνητικά αποτελέσματα απέναντι σε Λεβαδειακό και Χανιά, ο Εργοτέλης χρειάζεται το απόλυτο στην έδρα του ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες του για άνοδο. Ο Καραϊσκάκης όντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα είχε ανάγκη από ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά ο βαθμός δυσκολίας απέναντι σε μια πολύ ποιοτικότερη ομάδα, όπως είναι ο Εργοτέλης, ήταν μεγάλος. Σε ένα ακόμη ματς που ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να σκοράρει, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη γνώρισε την ήττα από τον ουραγό Καραϊσκάκη με 0-1 θυμίζοντας μας πως δε συμβαίνει μόνο στην Premier League ο ουραγός να κερδίζει τον πρωτοπόρο της κατηγορίας!

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα με τον Κατσιμήτρο να κρατάει ανέπαφη την εστία του στο πλασέ του Δερμιτζάκη μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Εργοτέλη. Στη συνέχεια του αγώνα και καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας έχοντας κλείσει τον Καραϊσκάκη στα καρέ του με την ομάδα της Άρτας να αμύνεται σε μόνιμη βάση και να απειλεί σε αντεπιθέσεις. Ο Εργοτέλης είχε ξεκάθαρο πρόβλημα να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των Αρτινών με την μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα για τους γηπεδούχους να έρχεται στο 45΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον!

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Εργοτέλη να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Καραϊσκάκη. Η ηρακλειώτικη ομάδα απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 62΄ με τον Μπουτσάκη να κάνει το πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Δέκα λεπτά μετά την μεγάλη ευκαιρία του Μπουτσάκη ο Καραϊσκάκης κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μαραθωνίτη να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και να νικάει τον αιφνιδιασμένο Κατσιμήτρο! Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ο Εργοτέλης ήταν αναγκασμένος να ανοιχτεί για να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Καραϊσκάκη να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων αλλά ο Κατσιμήτρος είχε σωστές αντιδράσεις στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων κρατώντας στο παιχνίδι την ομάδα του. Ο Εργοτέλης έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στην τελευταία φάση του αγώνα αλλά το ψιλοκρεμαστό πλασέ του Κόνραντ απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Μπεκατώρο. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων το αποτέλεσμα δεν έμελλε να αλλάξει με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τον ουραγό Καραϊσκάκη να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου Εργοτέλη θυμίζοντας μας πως τέτοια σκηνικά δε συμβαίνουν μόνο στην Premier League!

Ο Ιωνικός δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από το «Βουζουνεράκειο» και ανέβηκε στην κορυφή της Super League 2!

Ο ΟΦΙ τα καταφέρνει περίφημα τις τελευταίες αγωνιστικές μετρώντας δύο νίκες και μία ισοπαλία στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις του. Σήμερα το έργο του ήταν δύσκολο απέναντι στον Ιωνικό ο οποίος ήθελε τη νίκη για να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά και την ήττα του Εργοτέλη από τον Καραϊσκάκη. Ο Ιωνικός που δεν σταματά να σκοράρει και να παίρνει αποτελέσματα στο τελευταίο δεκάλεπτο των περισσότερων αναμετρήσεων του, πέτυχε για έναν ακόμη αγώνα γκολ μετά το 80΄ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 1-2 επί του αξιόμαχου ΟΦΙ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νίκαιας προσπέρασε τον Εργοτέλη και πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2!

Στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός ήταν πιο κινητικός έχοντας την κατοχή της μπάλας με τον ΟΦΙ να περιορίζεται στα αμυντικά του καθήκοντα. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 33΄ με τον Ματσούκα να βρίσκει εντός περιοχής τον Βλαχομήτρο και τον τελευταίο να μην λαθεύει κάνοντας το 0-1 για τον Ιωνικό. Με τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΙ, το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται στο σκορ 0-1 και τους Κρητικούς να μην δείχνουν απειλητικοί.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο ΟΦΙ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Φουάση. Ο ίδιος παίκτης στο 65΄ βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΟΦΙ. Στο 78΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουν στην ολική ανατροπή αλλά η κοντινή κεφαλιά του Κούστα έφυγε άουτ. Ό,τι δεν κατάφερε ο ΟΦΙ, το έπραξε έξι λεπτά αργότερα ο Ιωνικός με τον Μάναλη να εκτελεί στην κίνηση τον Αθανασόπουλο βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 1-2. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα με τον Ιωνικό να πανηγυρίζει άλλη μία νίκη η οποία τον ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2!

«Λευκή ισοπαλία» στα Χανιά!

Τα Χανιά υποδέχθηκαν την Ξάνθη με την ψυχολογία στα ύψη μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί του Εργοτέλη. Από την άλλη η Ξάνθη δείχνει να έχει ξεπεράσει το κακό ξεκίνημα που έκανε στο πρωτάθλημα και πλέον εμπνέει εμπιστοσύνη το οποίο αποτυπώνεται και στο γήπεδο. Η ομάδα της Θράκης βρίσκεται δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή και σήμερα στα Χανιά ήθελε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που της δόθηκε με την ήττα του πρωτοπόρου Εργοτέλη, ώστε να μπει δυνατά στο «κόλπο» για την άνοδο στη Super League 1. Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες δίχως τέρματα με τα Χανιά να κλέβουν τις εντυπώσεις καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη φτάνοντας κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις. Η Ξάνθη από την άλλη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών του Εργοτέλη ωστόσο προσπέρασε στην βαθμολογία τον Διαγόρα μετά τη δική του σημερινή ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Χανιά στάθηκαν επάξια απέναντι στην Ξάνθη μην αφήνοντας την ακριτική ομάδα να κάνει το παιχνίδι της. Μάλιστα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε κάποια σημαντικά διαστήματα που κρατούσε και κυκλοφορούσε ορθολογικά τη μπάλα με την Ξάνθη να αμύνεται μαζικά. Η ομάδα των Χανίων δεν κατάφεραν να συνδυάσει το καλό της πρώτο ημίχρονο με κάποιο γκολ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες δίχως τέρματα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου τα Χανιά εξακολουθούσαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 58΄ με το πλασέ του Βασιλόγιαννη από κοντινή απόσταση να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή του τέρματος από τον Μπέντο. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου δίχως όμως να καταφέρουν να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Ο αγώνας έληξε με τα Χανιά και την Ξάνθη να μένουν στην «λευκή ισοπαλία», αποτέλεσμα που δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη.

«Άσφαιρος» στην έδρα του ο Λεβαδειακός!

Ο Λεβαδειακός σήμερα υποδέχθηκε τα αξιόμαχα Τρίκαλα όντας «λαβωμένος» μετά την ήττα από την Ξάνθη στα Πηγάδια την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα της Λειβαδιάς ανήκει στο γκρουπ των συλλόγων που ήθελαν σήμερα να εκμεταλλευτούν την απώλεια βαθμών του πρωτοπόρου Εργοτέλη. Τα Τρίκαλα από την άλλη είναι ομάδα που παλεύει κάθε της αγώνα ανεξαρτήτως αντιπάλου όπως έγινε και σήμερα. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν και πήραν έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα του Λεβαδειακού με την ομάδα της Βοιωτίας να προβληματίζει για μία ακόμη φορά με την εικόνα της στους εντός έδρας αγώνες.

Στο πρώτο μέρος ο Λεβαδειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τα Τρίκαλα να περιορίζονται στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν κυρίως με τον Ματσούκα αλλά αστοχία και Γιακουμής κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν. Παρά την ανωτερότητα του Λεβαδειακού το γκολ δεν ήρθε για κανέναν με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στην επίτευξη κάποιου τέρματος αλλά η αμυντική λειτουργία των Τρικάλων λειτουργούσε άψογα απομακρύνοντας οποιονδήποτε κίνδυνο. Η ομάδα της Λειβαδιάς ήταν κατώτερη των περιστάσεων στο δημιουργικό κομμάτι με μοναδική εξαίρεση τη φάση του 47΄ στην οποία ο Μυτίδης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα των Τρικάλων πριν εκείνη περάσει την γραμμή του τέρματος. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τα Τρίκαλα να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό και τον Λεβαδειακό να προβληματίζει για ακόμη μια φορά στην έδρα του μη μπορώντας να βρει δίχτυα!

Πέταξε στα… σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο και γνώρισε τρίτη σερί ήττα ο Διαγόρας Ρόδου!

Στον σημερινό εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας η νίκη για τον Διαγόρα Ρόδου ήταν μονόδρομος! Μετά τα δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα απέναντι σε Ιωνικό και Απόλλων Λάρισας, η ομάδα της Ρόδου ήθελε να επιστρέψει στις νίκες έχοντας ως σύμμαχο την έδρα της. Όμως, οι τρεις βαθμοί σήμερα για τον Διαγόρα ήταν εκ των ων ουκ άνευ κυρίως λόγω της χθεσινής ήττας του πρωτοπόρου Εργοτέλη. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη δεν εμφανίστηκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 1-3 και να υποχωρήσει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρισκόμενη πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Διαγόρας Ρόδου είχε την κατοχή της μπάλας πιέζοντας την αντίπαλο του. Παρά το καλό ξεκίνημα του Διαγόρα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 8΄ ο Παρασκευάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Κοντοχρήστου και τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα νικώντας τον Τσέλιο για το 0-1 της Δόξα Δράμας! Η Δόξα Δράμας ήταν καλύτερη μετά το γκολ που πέτυχε με τον Διαγόρα να μοιάζει αιφνιδιασμένος. Στο 37΄ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μαυριά να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ μετά από ωραία σέντρα του Παπαργυρίου κάνοντας το 0-2, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας Ρόδου ήταν αναγκασμένος να ψάξει αντίδραση καθώς απειλούταν με τρίτη συνεχόμενη ήττα (δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα του). Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ανέβασε τις γραμμές της θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 65΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κονέ να επιχειρεί ένα γυριστό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2. Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα είχε σημαντική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα αλλά ο Στεφανάκος κράτησε το 1-2 απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους. Στο 81΄ η Δόξα Δράμας «κλείδωσε» τη νίκη αφού ο Φιτόπουλος έκανε το σουτ, με τον Αθανασίου να κάνει επαφή και να αλλάζει την πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Τσέλιου. Με το 1-3 στην… πλάτη και με τον τρόπο που ήρθε το τρίτο γκολ, οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλα περιθώρια αντίδρασης με το σκορ να μην αλλάζει και τη Δόξα Δράμας να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη στην έδρα του Διαγόρα.

Νίκη με συμβολή… Γλύκου για την Παναχαϊκή!

Η Παναχαϊκή αγνοεί τη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, αποτέλεσμα αυτού του αρνητικού σερί είναι η 7η θέση βρισκόμενη εννέα βαθμούς μακριά από την κορυφή. Πλέον για την Παναχαϊκή το όνειρο της ανόδου έχει χαθεί, ωστόσο η ομάδα της Πάτρας θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση της βαθμολογίας μιας και έχει ακόμα να αγωνιστεί με Εργοτέλη, Λεβαδειακό, Ιωνικό και Ξάνθη. Αυτή την αγωνιστική απέναντι στον Απόλλων Λάρισας είχε ως στόχο τη νίκη ώστε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να αποκτήσει ψυχολογία ενόψει των επόμενων δύσκολων αναμετρήσεων. Παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν από νωρίς με παίκτη λιγότερο, η Παναχαϊκή επικράτησε του Απόλλων Λάρισας με 1-0 σταματώντας το αρνητικό σερί που έτρεχε τις τελευταίες αγωνιστικές.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο να προσφέρουν σε όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους μέσα στο γήπεδο με τα συχνά λάθη (κυρίως στη μεσαία γραμμή) και από τις δύο ομάδες να συμβάλουν στον χαμηλό ρυθμό του αγώνα. Στο 19΄ οι ισορροπίες άλλαξαν αφού ο Μπρους υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Μπάλλα με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί αφήνοντας (πολύ νωρίς στο ματς) την ομάδα του με δέκα παίκτες. Όπως ήταν λογικό, μετά την αποβολή για τους γηπεδούχους, ο Απόλλων Λάρισας ήταν εκείνος που κυκλοφορούσε τη μπάλα με μεγαλύτερη ευκολία προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι αξιόλογο στο πρώτο ημίχρονο.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ, μόλις στο 51΄, με τον Γιούση να επωφελείται από το ολέθριο λάθος του Γλύκου και να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 1-0 της Παναχαϊκής! Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι, όντας με παίκτη λιγότερο, κλείστηκαν από νωρίς στα καρέ τους για να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0. Ο Απόλλων Λάρισας, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να διασπάσει την άμυνα της Παναχαϊκής με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος. Δύσκολη αλλά αναγκαία νίκη για την ομάδα της Πάτρας που, μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, επέστρεψε στις νίκες.