Tεράστια ανατροπή του Προμηθέα επί του Λαυρίου από το -16

Ο Ρέι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, με τον Αγραβάνη να προσθέτει 24

Έβγαλε χαρακτήρα και έδειξε από τί… μέταλλο είναι φτιαγμένος ο Προμηθέας!

Τρεις ημέρες μετά τη βαριά ήττα με 29 πόντους από την Μπούντουτσνοστ (60-89), οι Πατρινοί βρέθηκαν από νωρίς στο «καναβάτσο» στο εντός έδρας απέναντι στο Λαύριο, όταν στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι 16 πόντους.

Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατέθεσε ποιότητα και ψυχή στο παρκέ του «Τόφαλος» και με τους Κέντρικ Ρέι και Δημήτρη Αγραβάνη να ηγούνται της αντεπίθεσης, ο Προμηθέας έφτασε σε μια τεράστια ανατροπή με 79-71!

Ο Ρέι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, με τον Αγραβάνη να προσθέτει 24 πόντους και 10 ριμπάουντ για την 7η νίκη του Προμηθέα στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της Stoiximan Basket League.

Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη που έπεσε στο 4-6 και έφτασε τις πέντε σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, ξεχώρισε ο Μουράτος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δυναμική αρχή για το Λαύριο, το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το μουδιασμένο ξεκίνημα του Προμηθέα, και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων πίσω από τα 6.75μ. (0/6) έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 στα μέσα της πρώτης περιόδου για το +11 (10-21). Αγραβάνης και Ρογκαβόπουλος έδωσαν κάποιες επιθετικές λύσεις στους Πατρινούς μαζεύοντας στους επτά τη διαφορά στο τέλος της περιόδου (16-23).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο υψηλό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τζέρι Σμιθ και Αλέξανδρο Νικολαΐδη να ηγούνται στο σκοράρισμα. Και ενώ η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (25-31) στο 14′, ένα ξέσπασμα στα επόμενα δύο λεπτά ήταν αρκετό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +16 (25-41 στο 16′), με τον Αμινού λίγο αργότερα να ισοφαρίζει τη μέγιστη διαφορά (27-43). Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνά του και με τους Ρέι και Αγραβάνη να πετυχαίνουν δέκα αναπάντητους πόντους μείωσαν στο 37-43 για το ημίχρονο.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες. Ο Προμηθέας κατάφερε να κρατήσει το Λαύριο μόλις στους 9 πόντους, «ροκανίζοντας» τη διαφορά μέχρι την ελάχιστη τιμή της, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (51-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα της Πάτρας να βρίσκει τα σουτ πίσω από την γραμμή του τριπόντου και να φτάνει σε μια μεγάλη ανατροπή. Στο 33′, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 2-0, με δίποντο του Χαντ (57-55), με τα τρίποντα των Γκίκα και Γιαννόπουλου να τη φέρνουν στο +5 (65-60 στο 36′).

Μουράτος και Κάρτερ μάζεψαν τη διαφορά, για να έρθει ο εξαιρετικός σήμερα Ρέι και με οκτώ σερί πόντους να ανεβάσει το σκορ στο 73-66 (στο 38′), με το τελικό σκορ να διαμορφώνει από τη γραμμή των βολών ο Γκίκας για το 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71.

Προμηθέας-Λαύριο: 79-71