ΠΟΛΟ

Τεράστια νίκη 15-14 η Εθνική μας ομάδα πόλο, με buzzer beater κόντρα στις ΗΠΑ

Στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου η Εθνική

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ η Εθνική μας ομάδα πόλο πήρε τη νίκη 15-14 απέναντι στις ΗΠΑ και στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου ως πρώτη του ομίλου της. Εκεί πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Κροατία ή το Μαυροβούνιο για την πρόκριση της στους «4».

Πρόκειται για μια μεγάλη νίκη για την Εθνική μας ομάδα η οποία μάλιστα ήρθε και με συγκλονιστικό τρόπο. Οι διεθνείς μας βρέθηκαν πίσω στο σκορ με πέντε γκολ διαφορά στο ημίχρονο (9-4), όμως ανέβασαν την απόδοσή τους σταδιακά και με τον Παπαναστασίου να είναι καθοριστικός έφτασαν στο σημείο να παίζουν στην τελευταία επίθεση όλο το παιχνίδι. Ο διεθνής άσος σκόραρε στην εκπνοή και έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην Εθνική μας ομάδα.

Η Εθνική μας ομάδα δεν ξεκίνησε καλά το ματς αλλά είχε μείνει μαζί με τις ΗΠΑ στο σκορ. Μετά το 3-3 του πρώτου οκταλέπτου ακολούθησε το καταστροφικό δεύτερο στο οποίο οι Αμερικανοί κατάφεραν να πάρουν διαφορά και να προηγηθούν με 9-4 στο ημίχρονο. Από το σημείο αυτό η Εθνική μας σιγά-σιγά άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της. Οι διεθνείς μας μείωσαν το σκορ στα δύο τέρματα 11-9 και με ένα σερί τριών τερμάτων από τους Γενηδουνιά, Αργυρόπουλο και Παπαναστασίου έφεραν το ματς στα ίσα 13-13. Οι Αμερικανοί με τον Ίρβινγκ πέρασαν μπροστά στο σκορ και πάλι, 1’25’’ πριν το τέλος. Ο Παπαναστασίου ισοφάρισε και κάπως έτσι φτάσαμε στην τελευταία επίθεση να κρίνονται τα πάντα. Εκεί στην εκπνοή και πάλι ο Παπαναστασίου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα λίγα δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα, δίνοντας μια τεράστια νίκη στην Εθνική μας.

ΗΠΑ – ΕΛΛΑΔΑ 14-15
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7

ΗΠΑ: Βάινμπεργκ, Χούπερ, Γούντχεντ Κ., Αμπραμσον, Ντομπ 4, Σουπίδο, Χάλοκ 2, Γούντχεντ Ν., Μπόουεν 1, Τ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ιρβινγκ 6, Χόλαντ

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 4, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαϊδης, Καλογερόπουλος 2, Τζωρτζάτος