ΔΙΕΘΝΗ

Τεράστιας σημασίας νίκη με 4-3 πήρε η Νότιγχαμ στο ντέρμπι της παραμονής

Ξέφυγε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Απάντησε στη νίκη της Έβερτον με δικό της θρίαμβο η Νότιγχαμ Φόρεστ, παίρνοντας βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής!

Με τον Βαγγέλη Μαρινάκη να δίνει το «παρών» στο κατάμεστο και γεμάτο παλμό «City Ground», η Νότιγχαμ θριάμβευσε με 4-3 στην αναμέτρηση με την ουραγό της βαθμολογίας Σαουθάμπτον, ξέφυγε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και γέμισε αισιοδοξία ενόψει του δύσκολου προγράμματος έχει μπροστά της στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της φετινής Premier League (με Τσέλσι εκτός, Άρσεναλ εντός και Κρίσταλ Πάλας εκτός). Από την άλλη, η Σαουθάμπτον πλέον βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στην Championship, αφού βρίσκεται στο -8 από τη σωτηρία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ, όταν το σουτ του Τσε Άνταμς κόντραρε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ, ενώ ο Αβονίγι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 18′. Ο ίδιος «έγραψε» και το 2-0, μόλις τρία λεπτά αργότερα, με υπέροχο γυριστό όντας με πλάτη στην αντίπαλη εστία, πριν ο Αλκαράζ μειώσει για τους φιλοξενούμενους στο 25′, μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

Στο 42′ ο Μέιτλαντ-Νάιλς έκανε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκιμπς-Γουάιτ στο 44′, ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σαουθάμπτον μείωσε ξανά, με κεφαλιά του Λιάνκο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουόρντ Πρόουζ.

Στο 73′ ο Ντανίλο σκόραρε για το 4-2 και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς για τη Νότιγχαμ, στο 90′ ο Φελίπε έκανε το 5-2, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εισήγηση των VAR, ενώ ο Γουόρντ Πρόουζ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90’+5′. Στο υπόλοιπο του ματς οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα των «κόκκινων», οι οποίο όμως άντεξαν και τελικά πανηγύρισαν έξαλλα μία νίκη-χρυσάφι στη μάχη της παραμονής!