Τίτλοι τέλους στα όνειρα τίτλου

Η Λειψία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 0-0 στην Χοφενχάιμ

Η Λειψία έμεινε στο 0-0 με την Χοφενχάιμ στη «Red Bull Arena» για την 29η αγωνιστική της Bundesliga και τα όνειρα τίτλου φαίνεται πως κάνουν οριστικά φτερά.Οι «ταύροι» δεν μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο που θα τους έφερνε στο -2 από τη Μπάγερν Μονάχου, έμειναν στο -4 και μπορεί να φτάσουν μέχρι και το -7 αν οι Βαυαροί νικήσουν τη Βόλφσμπουργκ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πόουλσεν σκόραρε με κεφαλιά για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν χρήσης VAR επειδή βρήκε στο χέρι του Δανού.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με κατοχή υπέρ των γηπεδούχων, αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερα απειλητική στιγμή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «ταύροι» είχαν μόνο μια τελική στα πρώτα 45 λεπτά.Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησαν και το τελικό 0-0 τους άφησε πολύ μακριά από το κυνήγι του τίτλου.