BASKETLEAGUE

Το Λαύριο με ένα επικό ξέσπασμα νίκησε την Καρδίτσα 76-57

Την προσπέρασε στη βαθμολογία της Stoiximan Basket League, ανεβαίνοντας στην 9η θέση!

Η ομάδα του Κώστα Μέξα νίκησε εντός έδρας με σκορ 76-57 την Καρδίτσα και ανέβηκε στην 9η θέση με ρεκόρ 7-12, ξεπερνώντας την αντίπαλό της που έπεσε στο 6-13! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπορούν να κοιτάζουν και ακόμη ψηλότερα, αφού ΑΕΚ Betsson και Κολοσσός Ρόδου δεν απέχουν πολύ.

Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν. Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επικό ξέσπασμα και έτρεξαν επιμέρους σκορ 27-12 με… βομβαρδισμό τριπόντων, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο Μάρκους Θόρντον, ενώ 12 πόντους και 7 ριμπάουντ μέτρησε ο Νόα Χόρκλερ και 12 πόντους με 4 ριμπάουντ ο Σαβιέ Καστανιέδα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Ρομέλο Γουάιτ, ενώ 13 πόντους και 4 ριμπάουντ μέτρησε ο Τέβιν Μακ.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς με πρωταγωνιστή από νωρίς τον Θόρντον, που έγραψε το 5-2 με το πρώτο του τρίποντο, πριν ο Μουράτος φέρει τη διαφορά στο +5 με βολές (7-2). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σταδιακά ρυθμό και να τρέχουν ένα επιμέρους 6-0 με Μακ, Μπιουκάναν και Σάιμπερτ για το 9-8. Η Καρδίτσα ήταν πολύ καλή αμυντικά σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, και μάλιστα πέρασε μπροστά στο φινάλε της, χάρη σε τρίποντο του Δίπλαρου (13-14).

Το ματς είχε τη μορφή ντέρμπι και στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ζάρας προσπαθούσε διαρκώς να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Δίπλαρος και ο Μενέγκα κρατούσαν από κοντά και τους φιλοξενούμενους (17-17). Το Λαύριο με Καστανιέδα και Μουράτο επιχείρησε να ξεφύγει ξανά (24-19), ωστόσο οι Θεσσαλοί αντέδρασαν και πλησίασαν στον πόντο χάρη σε λέι απ του Μακ (26-25). Ο Μπιουκάναν έβαλε μπροστά τους Θεσσαλούς (27-28), ενώ Μακ και Χρηστίδης διαμόρφωσαν το 28-31 του ημιχρόνου.

Η κατάσταση άρχισε να διαφοροποιείται στο δεύτερο μέρος. Η Καρδίτσα ξέφυγε προσωρινά με +5 (30-35), όμως ο Γκρόμοβς με τον Φλάτεν έβαλαν πολύ γρήγορα ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (36-35). Ο Θόρντον, μάλιστα, τους έστειλε με τρίποντο στο +4 (39-35), πριν ο Γκρόμοβς καρφώσει για το 42-35. Η Καρδίτσα έβγαλε ξανά αντίδραση με πρωταγωνιστή τον Τέβιν Μακ, ενώ ο Σάιμπερτ με δικό του τρίποντο έριξε ξανά τη διαφορά στον πόντο (46-45). Ο Καστανιέδα απάντησε και υπέγραψε το 49-45 του ημιχρόνου.

Λαύριο-Καρδίτσα 76-57

Η τέταρτη περίοδος ήταν και αυτή που άλλαξε εντελώς τα δεδομένα. Το Λαύριο βγήκε στο παρκέ μεταμορφωμένο και άρχισε να κυριαρχεί απόλυτα επί της Καρδίτσας, ξεφεύγοντας πολύ γρήγορα με +12 χάρη σε δύο μακρινά σουτ από Καστανιέδα και Χόρκλερ (57-45). Ο πρώτος ευστόχησε και σε τρεις βολές για το 60-45, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν χάρη σε τρίποντο του ΜακΚάλουμ (62-51). Παρόλα αυτά, γρήγορα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον ρυθμό τους και ξέφυγαν με +17 χάρη σε τρίποντα από Μουρ και Χόρκλερ (70-53), με αποτέλεσμα να καθαρίσουν τη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57