Το Μαρούσι νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 99-73

Κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα νίκησε με σκορ 99-73 τον Απόλλωνα Πάτρας στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, σπάζοντας το σερί 5 ηττών που έτρεχε και παίρνοντας προβάδισμα 3 νικών επί των Πατρινών, που βρίσκονται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά τον υποβιβασμό με ρεκόρ 3-16.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν μετά το κακό ξεκίνημα και να μένουν μέσα στο παιχνίδι (46-43). Ωστόσο, το δεύτερο μέρος αποτέλεσε «μονόλογο» του Αμαρουσίου, το οποίο ήταν σαρωτικό ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (30-12) και έφτασε σε μία κομβικής σημασίας νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ενώ 18 πέτυχε ο Γκλεν Κόζι και 17 μαζί με 12 ριμπάουντ ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα μέτρησε ο Σακούρ Τζούστον. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ μέτρησε ο Ορλάντο Κόουλμαν.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με σκορ 5-2, ενώ λίγο αργότερα ο Τζούστον με λέι απ έγραψε το 9-4. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο διάστημα και έφτασαν μέχρι και στο +8 (12-4) με Ραντούλιτσα, παραμένοντας γι’ αρκετή ώρα μπροστά. Ο Ραντούλιτσα έφτασε το ματς στο +9 με λέι απ (18-9), όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Μπλέιλοκ και Πέρκινς, μειώνοντας σε 19-15. Ο πρώτος ανέβασε στροφές και έφερε τους Πατρινούς στον πόντο (22-21), πριν ο Στασινός υπογράψει με τρίποντο στη λήξη το 25-21 της πρώτης περιόδου.

Η αντίδραση του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Μπράουν κάρφωσε για την ισοφάριση σε 25-25. Ο Μπρίσκο επανέφερε μπροστά το Μαρούσι, όμως ο Σαλούστρος με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους φιλοξενούμενους (27-28). Το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι, με τους Πατρινούς να παίρνουν προβάδισμα +3 (31-34) πριν ο Πέρκινς υπογράψει το 31-37 με γκολ φάουλ. Ο Νικολαΐδης με τρίποντο μείωσε σε 34-37, ενώ ο Μπόγρης έφερε τους γηπεδούχους στον πόντο (40-41). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-43 χάρη σε καλάθια από Μπρίσκο και Τζούστον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε η ώρα για το πολύ καλό διάστημα των γηπεδούχων. Με πρωταγωνιστή τον Κόζι, το Μαρούσι άρχισε σταδιακά να ξεγεύγει, παίρνοντας προβάδισμα με +8 χάρη σε καλάθη του Γιαννόπουλου (55-47). Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά, με τον Νικολαΐδη να βάζει τρίποντα σε πολύ μικρό χρονικπο διάστημα για το 64-49. Ο Απόλλων απάντησε και προσπάθησε να μειώσει με μακρινά σουτ από Κόουλμαν και Πέρκινς (64-55), όμως ο Νικολαΐδης έγραψε με λέι απ το 67-55. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-61 υπέρ των γηπεδούχων χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Όζμπορν.

Στην τέταρτη περίοδο, επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία του Αμαρουσίου. Με τρίποντο του Κόζι, το σκορ έγινε 73-63, ενώ ο Στασινός έβαλε ακόμη ένα για το 76-65. Κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν έπεφτε στο κενό, με τον τρομερό Κόζι να ευστοχεί και πάλι από μακριά, εκτοξεύοντας τη διαφαορά στο +17 (81-67). Ο Ραντούλιτσα συνέχισε το πολύ καλό διάστημα των γηπεδούχων γράφοντας με συνεχόμενα λέι απ το 87-67. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε χρόνος για τον Απόλλωνα να αντιδράσει, και το Μαρούσι πήρε την εύκολη και πολύ σημαντική νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73