Tο Μαρούσι πήρε το ντέρμπι επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με σκορ 85-79

Οι νικητές είχαν συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, και χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε, πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με σκορ 85-79 στην Πυλαία για 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Μάλιστα, αυτό ήταν και το πρώτο διπλό της ομάδας των Βορείων Προαστίων επί του «δικεφάλου του βορρά» μετά από 16 ολόκληρα χρόνια, αφού, τελευταία φορά που πέρασε το Μαρούσι από τη Θεσσαλονίκη ήταν τον Φεβρουάριο του 2008!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που είχαν συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Μπρίσκοου με 18 πόντους και 8 ασίστ, με τους Τζουίστον (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ραντούλιτσα (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) να ακολουθούν σε απόδοση για το Μαρούσι το οποίο και ανέβηκε στο 5-8 και την 8η θέση.

Για τον ΠΑΟΚ από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική του ήττα και έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια του σε όλες τις διοργανώσεις, δείχνοντας πως περνάει μια αγωνιστική κρίση το τελευταίο διάστημα. Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Χάρισον με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τους Χάρισον και Μαργαρίτη να πετυχαίνουν τους πρώτους πόντους του αγώνα, προηγήθηκε με 7-4 στο 3′. Μετά το νωθρό του ξεκίνημα, το Μαρούσι, ανέβασε στροφές στην επίθεση και με τους Χιλ και Μπρίσκοου σε πρώτο πλάνο έτρεξε ένα γρήγορο σερί 9-2 για την προσπέραση (9-13) στο 6′. Ο «δικέφαλος του βορρά» απάντησε στη συνέχεια με ένα δικό του 9-0 σερί, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο στο +7 για το 21-14.

Μάλιστα, με το χουκ του Τσαϊρέλη και το λέι απ του Μπελιάουσκας στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 για το 25-14 στο 12′. Με διαδοχικά καλάθια των Τζουίστον και Μπρίσκοου, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, μειώνοντας στους 3 (29-26), ενώ λίγο αργότερα, τέσσερις πόντοι του Γούνταρντ έφεραν το ματς στην ισορροπία στο 16′ (30-30). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, το σύνολο του Φώτη Τακιανού βρήκε εύκολους πόντους στο «ζωγραφιστό», με τον ΜακΝίς να κυριαρχεί στη ρακέτα και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-38.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να χτίσει από νωρίς μια καλή και ασφαλής διαφορά, με το Μαρούσι ωστόσο να έχει τις απαντήσεις και να φέρνει το ματς στα μέτρα του. Ενδεικτικό είναι πως η ομάδα των Βορείων Προαστίων με ένα σερί 10-2 στα μέσα του δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα για το 54-52 στο 26′, την ώρα όπου οι Θεσσαλονικείς δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Τελικώς, δύο μεγάλα τρίποντα των Φρίντρικσον και Γκίλμορ προς το φινάλε της περιόδου, επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (60-59).

Με τρίποντο του Σχίζα και δίποντο του Μαργαρίτη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 65-59 στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, άρχισε η εντυπωσιακή αντεπίθεση του Αμαρουσίου, το οποίο έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και στις δύο άκρες του παρκέ, όχι μόνο τούμπαρε την κατάσταση, αλλά πήρε το προβάδισμα με +8 για το 77-69 στο 36′! Παρά τις όποιες προσπάθειες κατέβαλε ο ΠΑΟΚ στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την αντεπίθεση και πήραν ένα σπουδαίο διπλό με το τελικό 85-79!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85