BASKETLEAGUE

Το Περιστέρι bwin επικράτησε άνετα 77-48 της Καρδίτσας

Πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη, ανεβαίνοντας στο 3-3

Πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League και ανέβηκε στο 3-3 το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση των Θεσσαλών και δείχνει πως έχει ανακάμψει, με το κακό ξεκίνημα με τρεις σερί ήττες. Στην τελευταία θέση και στο 0-6 οι φιλοξενούμενοι.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Χαντς με 19 πόντους και εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, δεν ήταν αρκετοί οι 11 του Γουάιτ για την Καρδίτσα.

Ο σύλλογος των δυτικών προαστίων μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και αφού βρέθηκε μπροστά ακόμη και με 17-3, εντέλει έκλεισε την πρώτη περίοδο με το φτωχό 17-10, με την Καρδίτσα να ψαλιδίζει λίγο τη διαφορά.

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, με το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να φτάνει ακόμη και στο +15 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 34-19 υπέρ του Περιστερίου bwin.

Στην τρίτη περίοδο, η Καρδίτσα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αφού αυτή έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (49-32) και με συνεχόμενους πόντους στο τέλος αυτής, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με το εις βάρος της 51-41.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, έφτασαν μέχρι και το +31 (77-46), φτάνοντας στη νίκη με 77-48.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48.