Το Περιστέρι bwin νίκησε 74-63 στην Περιβόλα τον Απόλλωνα

Παρέμεινε τρίτο το Περιστέρι bwin

Με πολλά σερί από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα, το Περιστέρι bwin νίκησε στην Πάτρα 74-63 τον ουραγό Απόλλωνα για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ανεξαρτήτως των υπόλοιπων αποτελεσμάτων του σαββατοκύριακου, αφήνοντας τους «μελανόλευκους» σε τραγική θέση όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έφτασαν στο +7 στη λήξη του ημιχρόνου, όμως στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο +15 και στην τέταρτη στο +20, φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των «κυανοκίτρινων» ήταν οι Τόμπσον με 14 και Μήτρου-Λονγκ με 11 πόντους, ενώ για τους «μελανόλευκους», ξεχώρισαν οι Οσμπορν με 18 και Κόλεμαν με 16.

Οι παίκτες του Απόλλωνα Πάτρας είχαν πολλές λύσεις και προηγήθηκαν 9-2 και 11-5 στην κακή άμυνα του Περιστερίου bwin.Ο Τόμπσον πρωτοστάτησε σε ένα 7-0 σερί των «κυανοκίτρινων» για το 11-12 των παικτών του Βασίλη Σπανούλη. Το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται, με τον Ρένφρο να σκοράρει σταθερά πλέον για το Περιστέρι bwin. Ένα 4-0 των «μελανόλευκων» με τους ξένους τους έφερε το 21-18 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Η εναλλαγή στο προβάδισμα συνεχίστηκε και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως ένα σερί 4-0 των Πατρινών έφερε το 25-28 με πρωταγωνιστή τον Μήτρου-Λονγκ. Ο Ρένφρο πρωταγωνίστησε σε ένα νέο σερί 4-0 των «κυανοκίτρινων» για το 27-34 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον, το Περιστέρι bwin έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 40-27 των παικτών του Γιάννη Χριστόπουλου στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Κασελάκη έφερε το 30-43 κι η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +10 με +13 για τους φιλοξενούμενους. Ένα σερί 5-0 του Περιστερίου bwin με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον έφερε το +15 για την ομάδα των δυτικών προαστίων κι ένα νέο ίδιο το +17, με τον Οσμπορν να ολοκληρώνει το τριαντάλεπτο στο 43-58.

Τα δύο συνεχόμενα ριμπάουντ των παικτών του Βασίλη Σπανούλη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το +15 και το +16 για τους «κυανοκίτρινους» στην κακή άμυνα ζώνης των Πατρινών. Με σερί 6-0, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε 70-50 με τον «καυτό» Ντάνγκουμπιτς. Στο 55-72, ο Κόλεμαν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και πρωταγωνίστησε σε σερί 6-0 για το 61-72 στα 2’ πριν τη λήξη με τον Μπράουν να κάνει το τελικό 63-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74