BASKETLEAGUE

Tο Περιστέρι bwin νίκησε 92-90 τον Άρη

Με φόλοου του Μπίλαν στο 1,4” πριν από τη λήξη

Το φόλοου του Μπίλαν στο 1,4’’ πριν από λήξη έδωσε τη νίκη (92-90) στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, σε ένα παιχνίδι θρίλερ και διαφήμιση για την Basket League!

Έτσι, το Περιστέρι bwin πήρε το τρίτο σερί ροζ φύλλο και ανέβηκε στο 4-2, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 3-3.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Ντένμον με 23 πόντους, με τον Αγραβάνη να προσθέτει 14π. και τον «ήρωα» Μπίλαν άλλους 13π.

Από την άλλη, τεράστια εμφάνιση με ματς… καριέρας από τον Τολιόπουλο, ο οποίος είχε 38 πόντους, με 9/15 τρίποντα!

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από την αρχή η αναμέτρηση, με τον Άρη να είχε ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς και να φτάνει στο +5 (16-21), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Κασελάκης πήρε το Περιστέρι bwin στις… πλάτες του και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (23-21).

Με μπροστάρη τον Μπίλαν οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +7 (28-21), διατηρώντας την ίδια διαφορά (36-29), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, ο Άρης αντέδρασε με άμυνες και Νότε, κάνοντας σερί 7-0 για το προβάδισμα (36-37), στο 16’. Ωστόσο, τα επόμενα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Σπανούλη, με τους Ντένμον και Κασελάκη να παίρνουν… φωτιά και να στέλνουν τη διαφορά στο +9 (53-44), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Περιστέρι bwin-Άρης 92-90

Με ανεβασμένη… θερμοκρασία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, καθώς περίπου τρία λεπτά μετά την έναρξή του και ενώ το σκορ ήταν στο 55-49, υπήρξε «θερμό επεισόδιο» ανάμεσα στον Σανόγκο και τον Ραντάνοφ. Το συμβάν αυτό ωφέλησε το Περιστέρι bwin, καθώς κατάφερε να ξεφύγει στο +10 (59-49), στο 24’. Η απάντηση του Άρη ήταν καταιγιστική με τον «καυτό» Τολιόπουλο και τα συνεχόμενα τρίποντά του για την ανατροπή και το +6 (64-70), στο 28’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έτσι μείωσαν στον πόντο τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-72).

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Τολιόπουλο να είχε τον Άρη μπροστά (83-85), μέχρι το 35’. Εκεί, ήταν η σειρά του Μωραΐτη να απαντήσει με μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. για το +4 (89-85) του Περιστερίου bwin, στο 37’. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με τους Μήτρου-Λονγκ και Χόρκλερ, ισοφαρίζοντας (90-90), στα 23,6’’ πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Μωραΐτης αστόχησε στο λέι απ, με το φόλοου του Μπίλαν να κάνει το 92-90, στο 1,4’’, με τον Χόρκλερ να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και το Περιστέρι bwin να παίρνει τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90