BASKETLEAGUE

Το Περιστέρι bwin πέρασε άνετα με 103-74 από την έδρα του Αμαρουσίου

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χαντς με 23 πόντους

Το Περιστέρι bwin πραγματοποίησε μακράν την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, φεύγοντας με το εντυπωσιακό 103-74 από το κλειστό του «Αγίου Θωμά» και την έδρα του Αμαρουσίου, για την 5η αγωνιστική της Basket League!

Σε ένα παιχνίδι όπου η διοίκηση της ομάδας των Βορείων Προαστίων τίμησε τον Βασίλη Σπανούλη για την προσφορά του στον σύλλογο από το 2001 μέχρι το 2005, οι Περιστεριώτες ήταν εντυπωσιακοί και χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονό τους πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χαντς με 23 πόντους, με τους Γουίλιαμς και Ράνγκλαντ να προσθέτουν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για το Μαρούσι που έπεσε στο 1-4, ξεχώρισαν οι Χιλ και Ραντούλιτσα με 18 πόντους έκαστος.

Το ματς:

Το Περιστέρι bwin μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ του «Αγίου Θωμά» και προηγήθηκε 10-6 στο 3’. Στη συνέχεια, το Μαρούσι βρήκε ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας προσωρινά σε 12-11, προτού οι φιλοξενούμενοι απαντήσουν με ένα μικρό 5-0 για το +6 (11-17) στο 6ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενοι τα πολλά φάουλ του Περιστερίου, το Μαρούσι βρήκε οκτώ πόντους από την γραμμή των βολών και με το τρίποντο του Στασινού στο τέλος, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 για το 25-24.

Μάλιστα, με νέο τρίποντο του Έλληνα γκαρντ και γκολ-φάουλ του Τζούστον, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξέφυγε για πρώτη φορά στο +5 (21-26) στο 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα «στροφές» στην επίθεση και με «όπλο» το μακρινό σουτ (5 τρίποντα στο τελευταίο 8λεπτο), όχι μόνο έφεραν τούμπα το ματς, αλλά ξέφυγαν και με οκτώ πόντους (44-52) στο 18′! Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιαννόπουλου στο τέλος, το Μαρούσι ξεκόλλησε επιθετικά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 52-55.

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη που έκρινε και το ματς, αφού η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βγήκε στο παρκέ με τρομερή διάθεση σε άμυνα και επίθεση. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά και να βάλει γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα. Με ένα γρήγορο σερί 10-0, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το εύθραυστο 58-60 σε 58-70 στο 25′, ενώ λίγο αργότερα, τα τρία διαδοχικά τρίποντα των Χαντς και Χουγκάζ έστειλαν τη διαφορά στο +21 (64-85), με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 87-66.

Παρά τη μεγάλη διαφορά, το Περιστέρι bwin δεν είχε καμία διάθεση να… αφήσει το πόδι από το γκάζι και με ένα σερί 10-0 στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 για το 97-66 στο 34′! Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να μειώσουν τη διαφορά, μένοντας στους 8 πόντους στο δεκάλεπτο, με τους Περιστερίωτες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη και άνετη νίκη με το τελικό 103-74!

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103.