Συνδεθείτε μαζί μας

ΣΤΙΒΟΣ

Το πρόγραμμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου 2022

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στη διοργάνωση και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις

Λίγα μόλις 24ωρα έχουν απομείνει για την έναρξη του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Όρεγκον (15-24/7), στην πρώτη διοργάνωση στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Η χώρα μας συμμετείχε με 19 αθλητές και αθλήτριες στο σύνολο των 1.900 αθλητών και αθλητριών που θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση από 192 χώρες του πλανήτη.

Το πρόγραμμα των αγώνων θα είναι πλούσιο σε δράση, ωστόσο η διαφορά των 10 ωρών, που χωρίζουν τη χώρα μας από το Όρεγκον θα αναγκάσουν τους φίλους του στίβου να ξενυχτίσουν, προκειμένου να δουν την προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας. Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ3 σε ζωντανή μετάδοση, αλλά και μαγνητοσκοπημένα την επόμενη ημέρα.

1η ημέρα – Παρασκευή 15/7
19.05 ή 22.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης
23.10 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου
22.05 23.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Σκαρβέλη

1η ημέρα – Σάββατο 16/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.20 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη
04.00 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
04.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Λατιφλάρι, Σκαρβέλης

2η ημέρα – Σάββατο 16/7
20.30 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Καρύδη
21.10 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν
22.00 Σφυροβολία (Α) Τελικός

2η ημέρα – Κυριακή 17/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
04.20 Μήκος (Α) Τελικός

3η ημέρα – Κυριακή 17/7
21.35 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

3η ημέρα – Δευτέρα 18/7 (ξημερώματα Ελλάδος)

03.25 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
04.27 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

4η ημέρα – Τρίτη 19/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.10 ή 04.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Αναγνωστοπούλου
04.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

5η ημέρα – Τετάρτη 20/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.40 Ύψος (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Πέμπτη 21/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
01.20 ή 02.50 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Τζένγκο
04.30 Δισκοβολία (Γ)Τελικός

8η ημέρα – Σάββατο 23/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.05 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
04.20 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

10η ημέρα – Κυριακή 24/7
16.15 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

10η ημέρα- Δευτέρα 25/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
16.15 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ3
Παρασκευή (15/7)
19:00-01:00 1η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Σάββατο (16/7)
01:00-02:40 20χλμ ΒΑΔΗΝ (Γ) (Ζ)
03:00-06:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
20:30-23:30 2η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (17/7)

03:00-06:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:40 Μαραθώνιος (Α) (Ζ)
20:30-23:45 3η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (18/7)
03:00-06:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:50 Μαραθώνιος (Γ) (Ζ)
19:30-23:00 4η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Τρίτη (19/7)
03:00-06:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Τετάρτη (20/7)
03:10-06:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:10-14:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Πέμπτη (21/7)
01:20-06:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
09:20-14:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Παρασκευή (22/7)
03:00-06:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:15 35χλμ βάδην Γυναικών (Ζ)

Σάββατο (23/7)
03:00-06:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
19:45-23:00 9η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (24/7)
02:10-06:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
10:10-14:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:00 35χλμ Βάδην Ανδρών (Ζ)
19:30-01:00 10η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (25/7)
03:00-06:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το ΣΤΙΒΟΣ