Συνδεθείτε μαζί μας

EUROPA LEAGUE

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League

Τα σενάρια για κάθε όμιλο

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται απόψε οι ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με το Europa League να φτάνει αισίως στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων και αρκετά πράγματα να μπαίνουν σε μία σειρά.

Πέρα από το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Φράιμπουργκ, με τους Πειραιώτες να είναι μία από τις έξι ομάδες (Ζυρίχη, ΑΕΚ Λάρνακας, Ντιναμό Κιέβου, Ελσίνκι και Ομόνοια), που δεν μπορούν να βρεθούν στις δύο πρώτες θέσεις, υπάρχουν και άλλες σημαντικές αναμετρήσεις στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA.

Η μοναδική ομάδα που έχει μείνει εντελώς εκτός στόχων είναι η Μάλμε, η οποία είναι και μαθηματικά τέταρτη και δεν μπορεί να ψάξει κάτι στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν έξι ομάδες που αυτή τη στιγμή είναι στην πρώτη θέση των ομίλων τους (Άρσεναλ, Φενερμπαχτσέ, Ρεν, Μπέτις, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Φράιμπουργκ), ενώ υπάρχουν άλλες οκτώ ομάδες που διεκδικούν τη συμμετοχή τους στην επόμενη φάση του Europa League (Αϊντχόφεν, Λουντογκόρετς, Σεντ Ζιλουάζ, Μπράγκα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Καραμπάχ, Φερεντσβάρος, Τραμπζονσπόρ).

Ο 6ος όμιλος έχει χαρακτηριστεί ως ο όμιλος της τετραπλής ισοβαθμίας, ενώ η Μονακό και η Ουνιόν Βερολίνου καλούνται να πάρουν τις νίκες απόψε για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στη δεύτερη διοργάνωση της UEFA.

Από τη μεριά τους, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται τη Σερίφ Τιρασπόλ με στόχο να επικυρώσει την πρόκρισή της, ενώ η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο καλείται απόψε να κερδίσει την Ελσίνκι στη Φινλανδία για να έχει ελπίδες στην τελευταία αγωνιστική.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa League

1ος όμιλος

19:45 Αϊντχόφεν-Αρσεναλ
19:45 Ζυρίχη-Μπόντο Γκλιμτ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Άρσεναλ 12 (7-1), Αϊντχόφεν 7 (11-3), Μπόντο Γκλιμτ 4 (3-6), Ζυρίχη 0 (3-14)

2ος όμιλος

19:45 ΑΕΚ Λάρνακας-Ντιναμό Κιέβου
19:45 Φενέρμπαχτσε-Ρεν

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Φενέρμπαχτσε 10 (8-4), Ρεν 10 (7-4), ΑΕΚ Λάρνακας 3 (3-6), Ντιναμό Κιέβου 0 (2-6)

3ος όμιλος

19:45 Λουντογκόρετς-Μπέτις
22:00 Ελσίνκι-Ρόμα

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μπέτις 10 (8-4), Λουντογκόρετς 7 (7-5), Ρόμα 4 (6-5), Ελσίνκι 1 (1-8)

4ος όμιλος

19:45 Ουνιόν Βερ.-Μπράγκα
19:45 Μάλμε-Σεντ Ζιλουάζ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σεντ Ζιλουάζ 10 (9-6), Μπράγκα 7 (7-5), Ουνιόν Βερολίνου 6 (2-2), Μάλμε 0 (2-7)

5ος όμιλος

22:00 Ομόνοια-Σοσιεδάδ
22:00 Μάντσεστερ Γ.-Σερίφ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σοσιεδάδ 12 (8-1), Μάντσεστερ Γ. 9 (6-3), Σερίφ Τίρασπολ 3 (3-7), Ομόνοια 0 (3-9)

6ος όμιλος

19:45 Λάτσιο-Μίντιλαντ
22:00 Στουρμ Γκρατς-Φέγενορντ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Φέγενορντ 5 (12-8), Μίντιλαντ 5 (9-6), Λάτσιο 5 (7-9), Στουρμ Γκρατς 5 (3-8)

7ος όμιλος

22:00 Ναντ-Καραμπάχ
22:00 Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Φράιμπουργκ 12 (11-1), Καραμπάχ 7 (7-2), Ναντ 3 (2-10), Ολυμπιακός 1 (1-8)

8ος όμιλος

22:00 Φερεντσβάρος-Μονακό
22:00 Ερυθρός Αστέρας-Τραμπζονσπόρ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Φερεντσβάρος 9 (7-7), Τραμπζονσπόρ 6 (9-7), Μονακό 6 (4-6), Ερυθρός Αστέρας 3 (6-6)


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το EUROPA LEAGUE