Τραγική Γιουνάιτεντ, έφυγε με τεσσάρα από το Γουότφορντ!

Ξεκίνημα με νίκη για τον Τζέραρντ, 2-0 την Μπράιτον η Άστον Βίλα.

Όσο πάνε και χειροτερεύουν τα πράγματα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που στο πρώτο της ματς μετά τη διακοπή του Νοεμβρίου, ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 από τη Γουότφορντ εκτός έδρας και προκάλεσε εκ νέου θλίψη στους οπαδούς της – καθώς και ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό για τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Το ματς ξεκίνησε με πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 8’, με τον Σαρ να εκτελεί και να βλέπει τον Ντε Χέα να αποκρούει. Ο Φεμένια σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης όμως το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς είχε μπει παίκτες στην περιοχή κατά την εκτέλεση. Ο Σαρ λοιπόν σούταρε ξανά, όμως ο Ισπανός απέκρουσε και πάλι!

Παρ’ όλα αυτά, οι νεοφώτιστοι κατάφεραν όχι απλώς να ανοίξουν το σκορ, αλλά να πάνε και με προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο! Την αρχή έκανε ο Κινγκ με κοντινό πλασέ στο 28’, ενώ ο Σαρ εξιλεώθηκε για τα χαμένα πέναλτι με διαγώνιο σουτ στο 44’.

Η απάντηση από μεριάς «κόκκινων διαβόλων» ήρθε με κεφαλιά του… ξεχασμένου Φαν Ντε Μπέικ στο 50’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν χρόνο για την ανατροπή μπροστά τους αλλά να μην εκμεταλλεύονται. Η αποβολή του Μαγκουάιρ στο 69’ έκανε τα πράγματα χειρότερα, με τον Ρονάλντο να έχει στη συνέχεια ένα ακυρωθέν γκολ και τις «σφήκες» να πετυχαίνουν ακόμη δύο τέρματα στις καθυστερήσεις με τους Ζοάο Πέδρο και Ντένις!

Με νίκη, έστω και δύσκολη, ξεκίνησε η πορεία του Στίβεν Τζέραρντ στην Άστον Βίλα, με την ομάδα του μέχρι πρότινος τεχνικού της Ρέιντζερς να επικρατεί 2-0 της Μπράιτον στο “Villa Park”.

Σκόρερ χρίστηκαν οι Γουότκινς (84’) και Μινγκς (89’), με τη Βίλα να παίρνει βαθιά ανάσα μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες στην Premier League.

Απίστευτο ματς έγινε στο “Turf Moor”, όπου οι όχι ιδιαίτερα… φίλες του επιθετικού ποδοσφαίρου, Μπέρνλι και Κρίσταλ Πάλας, αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3 (19’ Μι, 27’ Γουντ, 49’ Κορνέ – 8’, 36’ Μπεντέκε, 42’ Γκουεΐ)!

Η δε Νιουκάστλ, απέτυχε εκ νέου να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη, μένοντας και αυτή στο 3-3 (10’ Λασέλ, 39’ Ζοέλιντον, 75’ Σεντ-Μαξιμέν – 11’ Τόνι, 31’ Χένρι, 61’ αυτ. Λασέλ) με την Μπρέντφορντ εντός έδρας.

Οι «καρακάξες» έμειναν έτσι στον πάτο της βαθμολογίας, καθώς η Νόριτς επιβλήθηκε 2-1 (7’ Πούκι, 39’ Χάνλεϊ – 4’ Άνταμς) της Σαουθάμπτον στο “Carrow Road”, με τους Γιαννούλη και Τζόλη να μένουν στον πάγκο.

Τέλος, η Γουλβς έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγωνιστικών της Γουέστ Χαμ, νικώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Χιμένες στο 58ο λεπτό.