Τραγικός επιθετικά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε 73-69

Η σειρά θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΣΕΦ!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέμειναν από επιθετικές λύσεις στα τελευταία λεπτά, με τη Φενέρμπαχτσε να βάζει όλα τα μεγάλα σουτ στο τέλος, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα 73-69 και έτσι η πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας να κρίνεται σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΣΕΦ (9/5, 21:30).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που έκαναν και τη μεγαλύτερη «ζημιά» στα καθοριστικά σημεία, ήταν οι Πιερ και Ντόρσεϊ με 17π. και 16π. αντίστοιχα.

Από το… ναυάγιο των Πειραιωτών «διασώθηκε» μόνο ο ΜακΚίσικ με 20 πόντους, που ήταν και ο μοναδικός που το πίστευε. Καλοί και οι Φαλ και Κάναν με 12π. π καθένας. Οι υπόλοιποι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, στην πλειοψηφία τους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Καλή αρχή με σερί 5-0 έκαναν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η Φενέρ απάντησε αμέσως με ένα δικό της 7-0 (7-5), το οποίο της έδωσε ρυθμό, με τους Ντόρσεϊ και Πιερ να την στέλνουν στο +5 (12-7), στο 4’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Γουόκαπ και Φαλ για την ισοπαλία (12-12), με τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς να βάζουν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (17-14), στο 8’. Με το καλάθι και φάουλ του Μπλακ, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν προσωρινά, με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 18-17 της πρώτης περιόδου με μία ελεύθερη βολή στο τέλος.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Μπλακ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ και αποσύρθηκε, με τον Μπολομπόι να μπαίνει έτοιμος και έχοντας βοήθεια από Σλούκα και ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (21-25), διατηρώντας το +4 (23-27), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν τα μαζεμένα λάθη, με τον Έντουαρντς να έρχεται με… φόρα από τον πάγκο και να σπρώχνει τη Φενέρ σε σερί 9-0, για το +5 (32-27), στο 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Πειραιώτες πήραν τον έλεγχο του ματς μέσα από την άμυνά τους και τα επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι, έτρεξαν σερί 5-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (32-33).

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 73-69

Με καλές άμυνες και σημείο αναφοράς τον Φαλ στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πήγε στο +4 (34-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Φενέρ αντέδρασε και ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τους Γουόκαπ και Κάναν να στέλνουν τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (38-43), στο 24’. Με πρωταγωνιστή τον Χέιζ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (43-45), με τον «ζεστό» Κάναν να απαντά και οι Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο +5 (44-49), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα «κόλλησαν» επιθετικά, κάνοντας εύκολα λάθη και δίνοντας εύκολα τις κατοχές στους Τούρκους, αλλά τουλάχιστον η άμυνά τους είχε μείνει σε ένα… επίπεδο και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα (48-49).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Χέιζ να βρίσκει δύο τρίποντα για το +5 (54-49) της Φενέρ, στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι»… συνήλθαν μέσα από την άμυνά τους, αλλά και τον ορεξάτο ΜακΚίσικ, ο οποίος με την ενέργειά του και στις δύο πλευρές του παρκέ, συνέβαλε τα μέγιστα σε επιμέρους σκορ 2-9, για το προβάδισμα (56-58), στο 34’. Ο Χέιζ έβαλε προσωρινά μπροστά τους γηπεδούχους, με τον ΜακΚίσικ να απαντά (59-60), στο 35’. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, ενώ από την άλλη ο Πιερ πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και πήγε τους Τούρκους στο +6 (67-61), στο 37’. Στη συνέχεια, ο Ντόρσεϊ έστειλε τη διαφορά στο +7 (70-63), με τον ΜακΚίσικ να απαντά με συνεχόμενα τρίποντα και απλώς να διαμορφώνει το τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69