Τρομερή Μπαρτσελόνα «λύγισε» με 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Μια Μπαρτσελόνα από τα… παλιά έκανε την ανατροπή (4-2) επί της Ατλέτικο.

Με τρομερή εμφάνιση από τα… παλιά, οι Καταλανοί διέλυσαν 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης και έδειξαν πως ο Τσάβι κάνει πολύ καλή δουλειά. Ντεμπούτο με ασίστ για τον Τραορέ, με τους γηπεδούχους να παίζουν από το 69′ και έπειτα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντάνι Άλβες.

Με αυτή τη νίκη οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στην 4η θέση, προσπερνώντας τους Μαδριλένους που είχαν προηγηθεί μόλις στο 8′ αλλά στη συνέχεια έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε με το που μπήκε στο ματς άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κοντινό σουτ του Καράσκο, αλλά δεν υπολόγιζε στην εκπληκτική Μπαρτσελόνα η οποία θα έκανε ολική ανατροπή στην συνέχεια. Στο 10ο λεπτό ο Ζόρντι Άλμπα με ένα καταπληκτικό βολέ έφερε το παιχνίδια στα ίσα ύστερα από ασίστ του Ντάνι Άλβες.

Ο Αντάμα Τραορέ στο 21’ έκανε την σέντρα, με τον Γκάβι να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1. Από εκεί και έπειτα η Μπαρτσελόνα είχε πάρει τα πάνω της, είχε την κατοχή, με τον Ζοάο Φέλιξ να απειλεί την εστία του Τερ Στέγκεν, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Ο Σάβιτς είχε μεγάλη ευκαιρία στο 36’ να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ξυστά από την εστία. Στο 43ο λεπτό ο Αραούχο έκανε το 3-1, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» κόντρα στην Ατλέτικο για το δεύτερο μέρος του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια, με τον Ντάνι Άλβες στο 49’ να κάνει το 4-1! Ωστόσο ο συνήθης ύποπτος Λουίς Σουάρες στο 58’ μείωσε σε 4-2, ξαναβάζοντας την Ατλέτικο στο παιχνίδι. Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμεόνε πήρε τα πάνω της και πίεζε αρκετά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν με 10 παίκτες από το 69ο λεπτό, όταν ο Άλβες αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Βραζιλιάνος με τις τάπες πάτησε τον Καράσκο στην γάμπα και ο διαιτητής ορθά του… έδειξε την πόρτα της εξόδου.

Στην συνέχεια η Ατλέτικο Μαδρίτης πίεζε αρκετά, με όσες ευκαιρίες και να είχε να μην μπορεί να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Παρόλο το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να κάνει κάτι, με την ομάδα του Τσάβι να φεύγει νικήτρια, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga!