Ο Έλληνας τενίστας βρίσκεται στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Μπενουά Περ.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, πίσω από Τζόκοβιτς, Μεντβέντεφ και Ζβέρεφ, όμως αυτό φαίνεται να μην τον ενοχλεί.
Για την ακρίβεια ρώτησαν τον Τσιτσιπά αν τον ενοχλεί που δεν είναι στην τριάδα, με τον ίδιο γελώντας να λέει αρχικά: «Θα έλεγα πως είμαι στον δικό μου κόσμο». Για να συνεχίσει: «Δεν κάνει διαφορά για μένα. Αν δουλεύω κάθε μέρα και κάνω αυτό που πρέπει να κάνω, οι στόχοι των Grand Slams και η δόξα, η οποία είναι ένας απ’ τους λόγους που παίζω αυτό το παιχνίδι, πιστεύω πως θα έρθουν. Δεν το σκέφτομαι τόσο. Νιώθω πως θα είναι περισσότεροι οι Big3 τα επόμενα χρόνια. Αυτό το κλισέ των Big3 είναι κομμάτι του τένις για πολλά χρόνια τώρα, αλλά χτίζουμε κάτι μεγαλύτερο από Big3, μπορούν να είναι 5 ή 6 διαφορετικοί παίκτες που θα έχουν μεγάλη επιρροή στο άθλημα».
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 24 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic