EURO

Βέλγιο – Ρωσία 3-0: «Καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο οι Βέλγοι!

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, το Βέλγιο πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στην προβληματική Ρωσία!

Στο δεύτερο ματς της ημέρας και τελευταίο για την α΄ αγωνιστική του 2ου ομίλου, το Βέλγιο αγωνίστηκε στην Αγία Πετρούπολη κόντρα στους τυπικά φιλοξενούμενους Ρώσους. Οι δύο ομάδες είχαν ως στόχο τη νίκη θέλοντας να ξεκινήσουν με το… δεξί τη διοργάνωση. Το φαβορί της αναμέτρησης επιβεβαιώθηκε με το Βέλγιο να παίρνει μια εύκολη νίκη με 3-0 λέγοντας «ευχαριστώ» στα δύο «δώρα» της ρωσικής άμυνας στο πρώτο ημίχρονο τα οποία καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το Βέλγιο ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον Λουκάκου να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σεμένοβ και να «εκτελεί» τον Σονίν για το 1-0 των τυπικά γηπεδούχων. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο, το Βέλγιο βρέθηκε να προηγείται με 1-0. Διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Ρωσίας με το Βέλγιο να πιέζει. Οι Βέλγοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 34΄ με τον Μενιέ να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από άλλη μία αμυντική προσπάθεια των Ρώσων. Τραγική η αμυντική λειτουργία των Ρώσων στο πρώτο ημίχρονο οι οποίοι ήταν τυχεροί αφού ο δείκτης του σκορ σταμάτησε στο 0-2 πριν την ανάπαυλα του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Ρωσία έδειχνε καλύτερο πρόσωπο όντας πιο ορεξάτη. Παρά την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας των Ρώσων συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, οι Βέλγοι εξακολουθούσαν να είναι άκρως απειλητικοί στο επιθετικό κομμάτι. Το γεγονός πως η Ρωσία έπρεπε να ρισκάρει βρισκόμενη πίσω με δύο γκολ διαφορά, ενίσχυε την επιθετική δεινότητα των Βέλγων που έψαχναν να «χτυπήσουν» σε κάποια αντεπίθεση. Παρά την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από τους Ρώσους, το Βέλγιο ήταν εξαιρετικά στημένο έχοντας κλείσει όλους τους χώρους στα μετόπισθεν. Δίχως φάσεις στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου με τους Βέλγους να κάνουν διαχείριση του σκορ. Στην πρώτη φάση του Βελγίου στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουκάκου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισε η α’ αγωνιστική του 2ου ομίλου με το Βέλγιο να «σφραγίζει» μια άνετη νίκη επικρατώντας εύκολα με 3-0 επί των προβληματικών Ρώσων στην Αγία Πετρούπολη!

Ενδεκάδες:

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν(Βερμάελεν 77΄), Αλντερβάιρελντ, Μπογιατα, Ντεντόνκερ, Καστάνιε(Μενιέ 27΄), Μέρτενς(Ε. Αζάρντ 72΄)), Αζάρ, Καράσκο(Πράετ 77΄), Τίλεμανς, Λουκάκου

Ρωσία(Στανισλάβ Τσερτσέσοβ): Σονίν, Ζιρκόβ(Καραβάεβ 43΄), Σεμένοβ, Φερνάντες, Ντζίκιγια, Οζμπόεβ, Ζόμπνιν(Μούκιν 63΄), Κουζάγιεβ[(Τσερίσεβ 29΄)Μίραντσουκ 63΄], Μπαρίνοβ(Ντινέεβ 45΄), Γκολοβίν, Τζιούμπα