Βήμα παραμονής η Αλαβές 2-1 τη Βιγιαρεάλ

Οι Σεβιγιάνοι πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αλαβές, που βλέπει πλέον την υπόθεση-παραμονή με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Η ομάδα του Χαβιέρ Καγιέχα επικράτησε 2-1 της Βιγιαρεάλ και βρίσκεται πλέον με 30 βαθμούς στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, το «κίτρινο υποβρύχιο» έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας και παρέμεινε στην 6η, ισοβαθμώντας με την Μπέτις.
Η Αλαβές προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τέρμα του Χοσελού και πήγε με το υπέρ της 1-0 στην ανάπαυλα. Ωστόσο ο Πάκο Αλκάθερ ισοφάρισε σε 1-1 νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (50′).Τελικά, ο Έντγκαρ Μέντες ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη-χρυσάφι στους γηπεδούχους με γκολ στο 80ο λεπτό (2-1).

Στη μάχη των τελευταίων θέσεων ανάμεσα σε Έλτσε και Βαγιαδολίδ δεν υπήρξε νικητής (1-1), παρότι οι γηπεδούχοι κρατούσαν μέχρι το 86ο λεπτό το 1-0 (Τσάβες 22′), που θα τους επέτρεπε να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού και να ξεπεράσουν τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία. Τελικά ο Λούκας Ολάθα ισοφάρισε στο 86′ και κράτησε τη Βαγιαδολίδ (28β.) εκτός των τριών τελευταίων θέσεων, σε αντίθεση με την Έλτσε (27β.) που έμεινε προτελευταία.

Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθαν ισόπαλες με σκορ 0-0 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».
Oι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το 11ο λεπτό με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ναμπίλ Φεκίρ, ωστόσο άντεξαν και κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό που ίσως αποδειχθεί πολύτιμος στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Μπιλμπάο έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο φινάλε, αφού η προσπάθεια του Βιγιαλίμπρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε το δοκάρι.
Οι Ανδαλουσιάνοι παραμένουν στην 5η θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς, ενώ οι Βάσκοι βρίσκονται στην 10η με 38 βαθμούς.

Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι Σεβιγιάνοι πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και τρίτο σερί εκτός έδρας τρίποντο χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Ελ Νεσίρι μετά από μαγική κάθετη του Σούσο στο 53ο λεπτό.
Μάλιστα με το τέρμα αυτό ο 23χρονος φορ έφτασε τα 17 γκολ στη φετινή χρονιά, ξεπερνώντας τον Ελ Αραμπί του Ολυμπιακού που κατείχε το ρεκόρ με 16 τέρματα από τη σεζόν 2016/17 με της Γρανάδα, όντας πλέον ο πρώτος Μαροκινός με τα περισσότερα γκολ στη La Liga.Νίκη που ανέβασε τη Σεβίλλη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -3 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία παίζει αύριο.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Οσασούνα επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-1 της Βαλένθια. Ο Κάλβο άνοιξε το σκορ στο 13′ με όμορφο πλασέ, με τις «νυχτερίδες» να μειώνουν προσωρινά με τον Γκαμεϊρό, ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.Δύο λεπτά αργότερα πάντως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Καλέρι, ενώ στο 67′ ο Τόρες από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.