Ξέσπασε η ΑΕΚ με 100άρα κόντρα στο Λαύριο!

H ΑΕΚ Betsson BC ήταν απόλυτα σοβαρή ξεσπώντας με 33άρα επί του Λαυρίου (100-67)!

Ξέσπασε επί του Λαυρίου και… έβγαλε λίγα από τα σπασμένα των τελευταίων ημερών η ΑΕΚ Betsson BC!

Παρ’ ότι η ομάδα ταλανίστηκε τις τελευταίες ημέρες από εξωαγωνιστικά ζητήματα λόγω της αποχής των παικτών από τις προπονήσεις ελέω οφειλών, η «Ένωση», στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και συνέτριψε με κατοστάρα το Λαύριο (100-67), γιορτάζοντας έτσι με μια εξαιρετική εμφάνιση την επέτειο των 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο ΜακΡέι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Ραντλ (16π.), Χατζηδάκη (13π.) και Χολ (11π., 5ρ., 4ασ.) να ακολουθούν σε απόδοση, ενώ ο Κουζμίνσκας άγγιξε το triple-double (9π., 10ρ., 7ασ.)!

Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 11-14 και στην πρώτη θέση των playouts, με το Λαύριο να πέφτει στην 3η και στο 9-16.

Το ματς:

Ένα από τα καλύτερα και πιο παραγωγικά δεκάλεπτα της φετινής της σεζόν πραγματοποίησε η ΑΕΚ Betsson BC στην πρώτη περίοδο επί του Λαυρίου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με καλάθι του Καστανέδα, το οποίο ήταν και το μοναδικό τους προβάδισμα στο ματς. Και αυτό διότι η «Ένωση» κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ του Κλειστού των Άνω Λιοσίων, χτίζοντας από νωρίς διψήφιες διαφορές.

Χάρη σε ένα απίθανο επιμέρους σκορ 17-0 σε λιγότερο από 3,5 λεπτά στα μέσα της πρώτης περιόδου, εκεί όπου ο Ραντλ είχε 7 πόντους, οι «κιτρινόμαυροι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (23-6), ενώ λίγο αργότερα, τα διαδοχικά καλάθια των ΜακΡέι και Αγραβάνη, ανέβασαν τη διαφορά στο +21 για το 31-10 της περιόδου!
Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, το Λαύριο μπόρεσε να «ροκανίσει» τη διαφορά και να μείωσεστους 16 (33-17) στο 13′, ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου πατήσει εκ νέου το πόδι στο «γκάζι» στο δεύτερο μισό της περιόδου, και με πολυφωνία στην επίθεση, ανέβασε εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 20. Μάλιστα, με ένα σερί 9-2 στο τελευταίο δίλεπτο, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +27 για το 50-23 του ημιχρόνου!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και με «όπλο» τα εξαιρετικά ποσοστά τους στο σουτ, εκτόξευσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά! Με την τριάδα των Ραντλ, ΜακΡέι και Κουζμίνσκας να κάνουν ό,τι θέλουν στο μπροστά μέρος του παρκέ, η «Ένωση» έφτασε το +34 (74-40) στο 28′, με τον Χατζηδάκη να αναλαμβάνει δράση προς το φινάλε του δεκαλέπτου και με έξι προσωπικούς πόντους στα τελευταία 1:43′, να στέλνει την ομάδα μέχρι και το +37 (80-43), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 80-46!

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67.