ΔΙΕΘΝΗ

Ζωντανή με ανατροπή η Μαρσέιγ 3-2 τη Ναντ

Σπουδαία νίκη για το Στρασβούργο που ανέβηκε στους 56 βαθμούς με τη Ρεν

Έβγαλε ψυχή, έκανε την ανατροπή και έμεινε… ζωντανή στην -μαθηματική, έστω- διεκδίκηση του φετινού τίτλου στην Ligue 1 η Μαρσέιγ, μετά την επικράτησή της επί της Ναντ με 3-2, για την 33η αγωνιστική.

Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αντρέι και Κοκό, στο 26’ και στο 41’ αντίστοιχα. Ωστόσο, οι Φωκαείς όχι μόνο βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις χάρη σε δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Παγέ, αλλά κατάφεραν να πάρουν και το «τρίποντο» με τέρμα του Αρίτ στο 75ο λεπτό!

Έτσι, δεν επέτρεψαν στην Παρί Σεν Ζερμέν να συνδυάσει τον.. περίπατο της στην Ανζέ με την κατάκτηση του τίτλου, αφού παρά το 3-0 υπέρ των «πρωτευουσιάνων», η διαφορά των 15 βαθμών παρέμεινε, πέντε στροφές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Ο… συνήθης ύποπτος Εμπαπέ άνοιξε τον χορό των τερμάτων πριν το ημίωρο για την Παρί, με τον εσχάτως επανακάμψαντα και βασικό Ράμος να βάζει τις βάσεις για το «διπλό» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ενώ ο αρχηγός Μαρκίνιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον Μιτσού να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο τέλος.

Σπουδαία νίκη που την κρατάει στο κόλπο για την έξοδο στο Champions League της επόμενης χρονιάς πέτυχε το Στρασβούργο, καθώς επικράτησε της Ρεν με 2-1 και ανατροπή.

Οι Αλσατοί προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Ντιαλό να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4’, ενώ η ομάδα της Βρετάνης ισοφάρισε εξίσου νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη σε τέρμα του Τεριέ. Ωστόσο, ο Αζορκέ πέτυχε το 2-1 που έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στους 56 πόντους, στην Τρίτη και τέταρτη θέση της βαθμολογίας.