MUNDIAL

10ος Όμιλος: Καταιγιστική η Γερμανία συνέτριψε με 9-0 το Λιχτενστάιν!

Τα «πάντσερ» νίκησαν 9-0 το Λιχτενστάιν των 10 παικτών, ισόπαλη 0-0 η Ρουμανία με την Ισλανδία.

Δεν τέθηκε θέμα νικητή, ούτε πριν την έναρξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Γερμανία και το Λιχτενστάιν. Το… ζητούμενο ήταν η έκταση του σκορ, με το τελικό 9-0 στο Βόλφσμπουργκ να επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές και να συνιστά ρεκόρ πρωτοεμφανιζόμενου προπονητή, αφού ο Χάνζι Φλικ έκανε το 6/6!

Το παιχνίδι τελείωσε, ουσιαστικά στο 11ο λεπτό. Όταν, ο Γκιντογκάν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε τρία λεπτά νωρίτερα ο Γκορέτσκα μαζί με την κόκκινη κάρτα του Χέφερ για τον παραλίγο… αποκεφαλισμό του, κάνοντας το 1-0 για τα «πάντσερ».

Με δέκα παίκτες, το Λιχτενστάιν όχι μόνο δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση αλλά δέχτηκε… τρία τέρματα μέσα σε ισάριθμα λεπτά στο διάστημα 20-23’ κι ενώ στο 18ο λεπτό ο Γκιντογκάν είχε κεφαλιά στο δοκάρι!

Στην επανάληψη, η Γερμανία σκόραρε με το καλημέρα, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σανέ να σημαίνει και το 5-0 στο 49’, ενώ στην συνέχεια έδειξε διάθεση να κατεβάσει τον ρυθμό.

Με τον «γηπεδούχο» Ενμετσά να έχει δοκάρι σε προσπάθεια του στο 56’, προς απογοήτευση των οπαδών της ομάδας που αγωνίζεται.

Ωστόσο, ακολούθησε μια ακόμα τριάδα τερμάτων, αυτή την φορά σε διάστημα δέκα λεπτών από το 76’ μέχρι το 86’, με τον Μίλερ να σκοράρει δις και τον -επίσης παίκτη των «λύκων»- Μπακού να κάνει σεφτέ με το εθνόσημο με ένα φοβερό τέρμα!

Ενώ το δεύτερο αυτογκόλ της βραδιάς από πλευράς Λιχτενστάιν, στο 89ο λεπτό από τον Γκέπελ να επιβεβαιώνει την «τρικυμία» των φιλοξενούμενων, γράφοντας παράλληλα και το τελικό 9-0 υπέρ της «νατσιονάλμανσαφτ».

Στο έτερο παιχνίδι του 10ου ομίλου, Ρουμανία και Ισλανδία έμειναν στο 0-0, στο Βουκουρέστι, με… χαμένη την πρώτη.

Καθώς το εν λόγω αποτέλεσμα άφησε τους γηπεδούχους στην τρίτη θέση, ωστόσο υποδέχονται την τελευταία αγωνιστική το αδύναμο και τελευταίο Λιχτενστάιν. Την ώρα που η δεύτερη Βόρεια Μακεδονία υποδέχεται τους Σκανδιναβούς.