MUNDIAL

10ος Όμιλος: Πήρε τη νίκη δίχως να εντυπωσιάσει η Γερμανία!

Η Γερμανία κέρδισε 2-0 το Λιχτενστάιν χωρίς να πείσει στην πρεμιέρα του Χάνζι Φλικ. Ισόπαλες χωρίς σκορ Βόρεια Μακεδονία και Αρμενία στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου. «Διπλό» για Ρουμανία.

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε στο ντεμπούτο του Χάνζι Φλικ στον πάγκο της η Γερμανία, που επικράτησε του Λιχτενστάιν εκτός έδρας με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «νατσιονάλμανσαφτ» απείλησε με τον Βέρνερ με το… καλημέρα και τον Γκιντογκάν μετά τπο ημίωρο, αλλά ο Μπίχελ επενέβη αποτελεσματικά σε αμφότερες τις περιπτώσεις, ενώ είχε δοκάρι και στο 19’, με την κεφαλιά του Γκόζενς. Τελικά, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Βέρνερ λίγο πριν το ημίχρονο, μετά από ασίστ του Μουσιάλα.

Στη επανάληψη, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αναδείχτηκε νικητής και στην διπλή φάση της Γερμανίας, με Γκόζενς και Γκιντογκάν, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Η Γερμανία συνέχεια να έχει την υπεροχή, όχι όμως και τα γκολ, μέχρι το 77ο λεπτό όταν ο Σανέ με ατομική ενέργεια από θέση μέσα αριστερά πέτυχε το 0-2.

Στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, Βόρεια Μακεδονία και Αρμενία κόλλησαν στο 0-0. Αποτέλεσμα που διατήρησε, πάντως, τους φιλοξενούμενους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα…

Ενώ η βραδιά των φιλοξενούμενων, σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο γκρουπ, επαληθεύτηκε και στην αναμέτρηση της Ισλανδίας με την Ρουμανία.

Εκεί όπου η δεύτερη, με τον πρώην της ΑΕΚ, Νεντελτσεάρου, βασικό, επικράτησε με 2-0, χάρη στα τέρματα του Μαν, με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο και του Στάντσιου προς τη λήξη του ματς!