MUNDIAL

9ος Όμιλος: Ετοιμάζεται για Κατάρ η Αγγλία!

Η Αγγλία επικράτησε εύκολα της Ουγγαρίας (0-4) και ετοιμάζει βαλίτσες για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Στο κόλπο της 2ης θέσης οι Πολωνοί, 3-1 την Αλβανία.

Στο πρώτο της παιχνίδι μετά το πατατράκ από την Ιταλία στον τελικό του EURO, η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έδειξε πως έχει συνέλθει και με ένα ξέσπασμα στο β’ 45λεπτο, με τρία γκολ μέσα σε 14′ και άλλο ένα στο τέλος, «καθάρισε» 3-0 την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη!

Με το «τρίποντο» αυτό, τα «τρία λιοντάρια» έχουν, πλέον, τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στον 9ο προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο Κύπελλο και 12 βαθμούς, με γκολ, μάλιστα, 13-1! Το σκορ για τους Άγγλους, που ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από τους σκληροτράχηλους Ούγγρους, άνοιξε ο Στέρλινγκ στο 55′ μετά από γύρισμα του Μάουντ. Ο επιθετικός της Σίτι πήγε, εξάλλου, να πανηγυρίσει το γκολ του στο κόρνερ και είδε… βροχή τα αντικείμενα από τους οπαδούς της Ουγγαρίας να πετάγονται προς το μέρος του! Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα για τους φιλοξενούμενους, με τον Κέιν να «γράφει» το 2-0 στο 63′, τον Μάγκουαϊρ να πετυχαίνει τρίτο τέρμα στο 69′ και τον Ράις να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με σουτ στο 87′.

Η ήττα της Ουγγαρίας, τώρα, σε συνδυασμό με την άνετη επικράτηση της Πολωνίας επί της Αλβανίας με σκορ 4-1 βάζει… φωτιά στη 2η θέση! Πολωνοί και Ούγγροι έχουν από 7 βαθμούς και όλα δείχνουν πως θα κονταροχτυπηθούν μέχρι το τέλος για τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Την τελευταία αγωνιστική, άλλωστε, στις 15 Νοεμβρίου, η Πολωνία υποδέχεται την Ουγγαρία! Να σημειωθεί πως στο τέταρτο γκολ των Πολωνών απέναντι στην Αλβανία, του Λινέτι στο 89′, την ασίστ την έχει ο Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 81′.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ανδόρα νίκησε 2-0 το Σαν Μαρίνο.