Διατήρησε το απόλυτο με ανατροπή η Μπενφίκα!

Η Μπενφίκα επικράτησε δύσκολα της Τοντέλα (2-1) με ανατροπή και διατήρησε το απόλυτο. Έμειναν στο «μηδέν» Μπράγκα και Γκιμαράες.

Πιο δύσκολο απ’ ό,τι αναμενόταν αποδείχθηκε το έργο των «αετών» απέναντι στην Τοντέλα, την οποία λύγισε με ανατροπή στην τελική ευθεία (2-1). Στο 0-0 το Μπράγκα-Γκιμαράες.

Το τέρμα του Άγκρα στο 22ο λεπτό, όταν έφυγε στην κόντρα και εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο, έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Ζορζ Ζεσούς, η οποία βρήκε τις λύσεις στην τελική ευθεία του αγώνα. Η απάντηση δόθηκε στο 71’, με τον Σίλβα να εκτελεί από κοντά μετά από κεφαλιά-πάσα του Βάιγκλ σε κόρνερ του Μάριο.

Το «Λουζ» σηκώθηκε στο πόδι στο 88ο λεπτό, όταν ο Ζιλμπέρτο μπούκαρε μέσα στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος το ασθενές διώξιμο των φιλοξενούμενων σε γύρισμα του Μάριο. Η Μπενφίκα διατήρησε το απόλυτο πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος και είναι στο +2 τόσο από την Πόρτο, αλλά και από τη Σπόρτινγκ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Φαμαλικάο το Σάββατο.

Την ίδια ώρα, Μπράγκα και Γκιμαράες έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι του Μίνιο, στο οποίο οι γηπεδούχοι «έτρεχαν» πέντε διαδοχικές νίκες. Στους επτά βαθμούς η ομάδα του Καρβαλιάλ, ενώ στους πέντε οι φιλοξενούμενοι.