ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ 2023: Νικηφόρο ξεκίνημα από το Μάντσεστερ για την Εθνική Γυναικών!

Πρεμιέρα με νίκη (73-66) για την Εθνική Γυναικών κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ.

Εξαιρετικό ποδαρικό στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2023 έκανε η Εθνική Γυναικών, καθώς πέρασε με 73-66 από το Μάντσεστερ απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία. Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε σχεδόν σε όλο το ματς φτάνοντας μέχρι και στο +13 και μετά την ιδανική εκκίνηση υποδέχεται την Κυριακή στην Ξάνθη (18:00) την Πορτογαλία, η οποία στον άλλο αγώνα του ομίλου συνέτριψε με 62-43 την Εσθονία.

Άρτεμις Σπανού και Αγγελική Νικολοπούλου είχαν από 17 πόντους, ενώ η Μαριέλλα Φασούλα πρόσθεσε 12 με 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα.

Μετά το πρώτο δίλεπτο (5-2) η ομάδα του Πέτρου Πρέκα άρχισε να αξιοποιεί τα όπλα της και με πόντους από Φασούλα και Σπανού έφτασε στο +4 (9-13) κλείνοντας το δεκάλεπτο με διαφορά πέντε πόντων (15-20). Η Εθνική Γυναικών αποσπάστηκε και στους επτά, 19-26 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά οι Βρετανίδες επέστρεψαν στο ματς κι έκλεισαν το ημίχρονο στον πόντο, 33-34.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 38-37 στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο έφερε το ελληνικό συγκρότημα στο +9, 39-48, διαφορά με την οποία έκλεισε και το δεκάλεπτο. Με λέι απ της Νικολοπούλου η απόσταση μεγάλωσε και στους δεκατρείς, 50-63, 7:21 πριν το τέλος. Η Μεγάλη Βρετανία με διαδοχικά τρίποντα πλησίασε και στους πέντε, 63-68 με 2:32 να απομένουν. Όμως ένα μεγάλο τρίποντο της Σπανού στο 1:44 για τη λήξη έδωσε ανάσα στην Εθνική (63-71), που δεν απειλήθηκε ξανά ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-64, 66-73